Õpilasplakat "Soome või surma". Foto: Twitter

Tamperes on kooliprojekti tulemusel näinud ilmavalgust plakat, millel õpilased seostavad peavoolupoliitika "Soomega" ja Põlissoomlased "surmaga".

Plakati keskmeks on paat pagulastega. "Soome" tooksid paadipõgenikud president Sauli Niinistö ja Pekka Haavisto, kes esindab Eduskunnas rohelisi.

"Surma" saadaksid seltskonna Põlissoomlaste esimees Jussi Halla-aho ja erakonna endine presidendikandidaat Laura Huhtasaari.

"Mitmed õpilased on minuga ühendust võtnud ja öelnud, et õpetajad koolis vihakõnelevad ja õhutavad üles vihkamist demokraatlikult valitud poliitikute vastu," kirjutas Huhtasaari Twitteris. "See sünnib põhikoolis ja gümnaasiumis."

Tema postitus tekitas aga meediatormi, kuna sellega kaasnenud pildil olid ka autorite eesnimed, kirjutab Voice of Europe ning lisab, et sel ajal kui peavoolumeedia keskendub Huhtasaari "veale", toob too teisigi näiteid sellest, millises vaimus õpilasi Soome koolides kasvatatakse.

"Õpilased on minuga ka varasemalt ühendust võtnud, näiteks presidendivalimiste ajal, ja rääkinud, kuidas õpetajad on kõnelnud tundides kohatult minust ja Põlissoomlastest," ütles Huhtasaari.

"Õpetaja roll ei ole õhutada viha teatud demokraatliku erakonna või poliitiku suhtes," lisas Huhtasaari, kes ise on ameti poolest kooliõpetaja.

Mis puudutab õpilaste eesnimede esinemist plakati all, juhtis Huhtasaari tähelepanu sellele, et "teos rippus avalikult kooli fuajees."

Plakati teinud 9. klassi õpilaste "eesnimed on seal, kõik nimed oleks tulnud kustutada. Loomulikult vastutavad õpetaja ja direktor selle eest, mis liiki tööd kooliseintele jõuavad," ütles ta. "Vastutus lasub õpetajal ja direktoril, mitte õpilastel."

Kool on pahane, et Huhtasaari postitas pildi ilma neilt luba küsimata.

Ja nad kurdavad, et on saanud meile ja tekstisõnumeid, milles direktorit süüdistatakse ajupesus laste kallal, marksismis ja džihadismis.

Kolumn: 1944 – Eesti paadipõgenike tõeline lugu