Kapitooliumi ees seisab buss, mis pidi viima Nancy Pelosi ja tema kaaskonna eile "ekskursioonile" sõjaväelennukiga üle Atlandi ookeani. Reis on just edasi lükatud ning reisijad bussist lahkunud. Foto: Scanpix

USA president Donald Trump keelas esindajatekoja spiikril Nancy Pelosil sõjaväelennuki kasutamise reisiks välismaale vaid mõned minutid enne delegatsiooni teeleasumist.

Järsus toonis kirjutatud napisõnalises kirjas selgitas president, et Pelosi reis on "edasi lükatud", kirjutab Fox News.

"Tulenevalt [valitsuse] tööseisakust tuleb mul sind kahetsusega informeerida, et su reis Brüsselisse, Egiptusse ja Afganistani on edasi lükatud," kirjutas Trump, viidates olukorrale, kus valitsuse töö jätkumiseks vajalikku rahastust võimaldav seadus on juba pikemat aega alla kirjutamata, kuna sellega on seotud presidendi nõue eraldada raha müüri rajamiseks kaitsmaks illegaalse immigratsiooni eest USA piiri Mehhikoga.

"Me kirjutame selle 7-päevase ekskursiooni uuesti ajakavva siis, kui tööseisak möödas on. Olukorras kus 800 000 tublit ameeriklasest töötegijat palka ei saa, oled sa kindlasti nõus, et selle suhtekorraldusliku sündmuse edasilükkamine on igati kohane.

Mulle tundub samuti parem, et sa oleksid sel perioodil Washingtonis minuga läbi rääkimas ning liituksid piiri kindlustamiseks [vajaliku] liikumisega, et tööseisak lõpetada. Kui sa [siiski] soovid minna oma reisile kommertslennuga, siis selleks on sul loomulikult õigus."

Ühe Valge Maja ametniku selgitusel "sekkus president otsekohe, kui ta täna (st eile – toim) sellest reisist teada sai."

Trumpi sekkumine leidis aset kontekstis, kus Pelosi nõudis presidendilt, et too lükkaks töökatkestuse tõttu edasi oma kõne "olukorrast riigist".

Tegemist on USA presidentide jaoks olulise iga-aastase pöördumisega rahva poole USA kongressi esindajatekojast.

Toimetas Urho Meister