Donald Trump USA lipuga. Foto: Brian Snyder, Reuters/Scanpix

Alvar Nõmmik tuletab meelde kümme põhilist seisukohta, mida Ameerika Ühendriikide presidendiks valitud Donald Trump oma kampaania käigus oluliseks pidas ja mis võimaldavad aru saada, miks võitis ta nii paljude ameeriklaste hääled.

Suure poliitikahuvilisena olen läbi aegade USA presidendivalimiste vastu huvi tundnud. Ei pidanud seegi kord pettuma – show oli korralik. Kriipima jäi vaid see, et takerduti põhiliselt ühe kandidaadi – Donald Trumpi – eraelu kajastamisse. Ainsana paistis Trumpi poolt olevat Fox, kes hüsteeriat veidikenegi tasakaalustas. Kohati sooviti näidata meest Ku Klux Klani pooldajana, seejärel jälle naiste ning inimõiguste vastasena. Kuna meedialt on tulnud sedavõrd palju kallutatud infot ning mitte midagi seoses tema platvormiga, sooviksin järgnevalt välja tuua põhilised seisukohad, mida Trump oma kampaania käigus oluliseks pidas. Loodetavasti võimaldab see aru saada, miks võitis ta nii paljude ameeriklaste hääled.

Peamiseks teesiks oli sõnum, mis lubas seada Ameerika kõiges esimesele kohale.

1. Trump soovib senisest märksa rohkem raha suunata infrastruktuuri. Plaani taga on suurendada märkimisväärselt investeeringuid transpordi, telekommunikatsiooni ning vee- ja töökindla elektrivõrgu väljaehitamisesse. Meetod annab tugeva tõuke majandusele, tõstab konkurentsivõimet ning pakub palju uusi töökohti (vt siitsiit ja siit).

2. Trumpi näol on tegemist isikuga, kes ei usu, et kliimasoojenemine on inimmõjutatav – pigem usub selle tsüklilisusesse. Ta tahab tühistada toetused, mis on seotud kliimasoojenemise vastu võitlemisega. Kusjuures puudub hea ülevaade, kuhu kulutatavad summad üldse kulutatakse. Selle raha soovib Trump suunata infrastruktuuri (vt siit).

3. Trump tahab alandada maksusid – teostada läbi aegade üks suurimaid maksulangetusi nii ettevõtetele kui eraisikutele. Ettevõtted lahkuvad USA -st või peidavad kasumeid riigist väljaspool suuresti tänu kõrgetele maksudele. Ettevõtte tulumaks lubati langetada 35 protsendi pealt 15 protsendile (vt siit).

4. Lubab ehitada välja riigipiiri Mehhikoga. USA piir Mehhikoga on kohati olematu – sisse voolavad narkootikumid ning kurjategijad. Tugeval riigil peab olema riigipiir või nagu Trump seda nimetab – suur MÜÜR suure UKSEGA. Seni ongi irooniline olnud, et USA kaitseb võõrriikide piire, kuid oma piiride haldamisega ei tule toime. Peamine sõnum sealjuures on see, et müüri eest maksab Mehhiko. Selle üle võidakse küll naerda, kuid kui vaadata USA toetusi Mehhikole, naeruisu kaob. 2013. aasta andmetel ulatus USA poolt makstav välisabi Mehhikole ligikaudu 420 miljoni dollarini. Teisalt on müüri maksumuseks hinnatud umbes 10 miljardit dollarit. Samas pole ka kindel, et täies ulatuses müür välja ehitatakse. Seega ei imestaks, kui vähemasti osaliselt sunnitakse Mehhiko müüriehitust "omast taskust" toetama (vt siit ja siit).

5. Peatada plaanitav moslemi pagulaste sissevool. Läbivaks teesiks on see, et ilma tugeva taustakontrollita ei tohiks immigrante vastu võtta. Trump viitab plaanile kui uuele Trooja hobusele, kus riik veab ise sisse endale ohtlikku kontingenti. Samas häirib teda see, et ükski poliitik ei nimeta asju õigete nimedega – ei ole teada, mis riigist antud pagulased tulevad ja millised on nende kavatsused. Sedasi võivad riiki siseneda ka radikaalsed islami terroristid.

Pagulaslaagrid tuleb luua sõjapõgenikele võimalikult lähedale, mitte neid mööda maailma ringi solgutada. Selles osas plaanib ta nõuda rikaste naftariikide koostööd, kes seni on väga vähe kriisi lahendamisesse kaasa aidanud (vt siit).

6. Illegaalsed immigrandid tuleb riigist välja saata – samas on plaanis lihtsustada ja kiirendada legaalselt riiki pääsemise protsessi (nn suur UKS Ameerikasse). Naeruväärne on ka see, et võõrriikide kurjategijaid ei ole võimalik kohati välja saata (vt siitsiit ja siit)

7. Kaubanduslepped, mis pole USA-le kasulikud, tuleb tühistada või tingimused üle vaadata (nt Hiina toetab riiklikult dumpingu strateegiat ning tegeleb riiklikul tasemel valuutamanipulatsioonidega) (vt siit ja siit).

8. NATO osas nõuab Trump lepete täitmist – kõik liitlased peavad sõjalise võimekuse tõstmisele kulutama kaks protsenti SKP-st, USA ei pea oma taskust teiste riikide julgeolekut kindlustama. Trump soovib moderniseerida ja tugevdada USA sõjaväge, samas vähem olla maailmapolitsei rollis. Eesti koos USA, Kreeka, Ühendkuningriigi ning Poolaga on ainsad, kes 2% SKP-st kaitsekulutustesse suunavad. Kõigi liikmesriikide sarnase panusega võiksime näha märksa võimekamat NATO-t. Samas on edusamme juba näha – Saksamaa plaanib suurendada oma panust enda sõjalise võimekuse tõstmisesse (vt siit ja siit)

9. Plaanib vähendada korruptsiooni. Sealjuures regulatsioonide vähendamine, mis kohati on naeruväärsed ja kägistavad ettevõtlust.

10. Trump soovib suurendada toetusi veteranidele, keda tema sõnul hoitakse ja toetatakse vähem kui pagulasi (vt siit).

Ei tundugi ju kõige hullemad ideed? Samas meedia on suutnud nii oskuslikult kõike olulist varjata ning on keskendunud vaid 10 aasta tagustes show'des välja öeldule – ei tasu unustada, et Trumpi näol on varasemas elus olnud tegemist meelelahutusärimehega.

Rahvas ootas pikalt, et keegi astuks välja ja räägiks asjadest nii nagu nad on, mitte ei peituks poliitkorrektsuse taha. Sealjuures tühjadest sõnadest kindlasti ei piisa. Trump on sama juttu rääkinud juba vähemasti 1987. aastast, kui ta andis intervjuu Larry Kingile (vt siit).

Mõistan, miks USA meedia Trumpi sohu tampinud on, samas jääb arusaamatuks, miks Eesti meedia sellega kaasa läheb. Kahtlustan seda, et minnakse lihtsama vastupanu teed ning faktide uurimise asemel kopeeritakse välismeedia lood ning tõlgitakse ümber.

Meedia ei tohiks suunata inimeste arvamust, vaid peaks kontrollima fakte algallikast ning pakkuma objektiivset infot (vt siit)

Üks põhilisi sõnumeid, mis viimastel kampaaniapäevadel läbi kumas, oli sõnum, mis lubas Wahingtonis asuva "soo" kuivendada ning "sooelanikud" sealt välja ajada (Drain The Swamp).

Soovin president Donald John Trumpile edu ja raudseid närve korruptsiooni väljajuurimisel!