Juubeldavad Vaba Süüria Armee võitlejad 11.10.2019 Foto: Scanpix

Süüria Demokraatliku Nõukogu president Ilham Ahmedi sõnul on Türgi liitlased Süürias, Obama mahitatud Vaba Süüria Armee (FSA) jõugud, uus ISIS ja see hävitab tsiviilelanikke, kirjutab Karol Kallas. 

Süüria Demokraatlik Nõukogu (SDC) on Süüria Demokraatlike Vägede (SDF), kurdide juhitud ja Islamiriigi vastaste sõjaliste jõudude tõhusaima osa sõjalise liidu poliitiline tiib, vahendab Breitbart.

Ilham Ahmed kohtus möödunud esmaspäeval USA Kongressi esindajatega ja palus president Trumpi abi Türgi ning selle liitlaste kurdide vastase genotsiidi lõpetamisel.

SDF on seotud kurdide Rahvakaitse Üksuste (YPG/YPJ) relvarühmitustega, mida Türgi peab Kurdistani Tööpartei (PKK) sõjaliseks tiivaks ja mida ÜRO ning NATO peavad terroristlikuks organisatsioniks.

Vaba Süüria Armee (FSA) on omavahel lõdvalt seotud Süüria mässuliste grupeeringute võrgustik, mille 2011. aastal moodustasid endised Süüria sõjaväe ohvitserid. Obama administratsioon toetas FSA-d otse läbi enda moodustatud Süüria Toetusgrupi (SSG).

FSA ülemjuht kindral Salim Idris kohtus 2013. aastal USA välisminister John Kerry'iga ja nõudis Obama valitsuselt abi nii tehnika kui väljaõppe vallas väites, et nemad on parim lahendus Süüria juhi Bashshār al-Assadi režiimile lõpu tegemiseks.

Esimese hooga allkirjastas Obama salajase korralduse, millega FSA-d toetati USA luureorganisatsioonide kaudu. Kongress kiitis Süüria mässuliste, sealhulgas FSA, relvastamise heaks 2014. aasta septembris. USA toetuse hulka kuulus alates 2012. aastast ka mässuliste sõjaline väljaõpe.

Kui hakkas selguma, et FSAst pole suurt tolku ei Assadi ega ISISe vastu ja paljud FSA võitlejad on ise terroristid, hakkas Obama valitsus 2015. aastal toetusi koomale tõmbama. FSA hoiatas, et USA toetuste lõpetamine tähendab, et Süüria mässuliste kõige tugevamaks jõuks saab al-Quaeda Nusra Rinne.

Obama aja Lääne meedia, sealhulgas Eesti oma, kiitis FSA-d kui ainsat jõudu, mis kaitseb Süüria tsiviilelanikke Assadi jõudude genotsiidi eest. Obama toetus viis selleni, et FSA-d hakati võrdlema Ameerika Revolutsiooni vabatahtlikega. Teiselt poolt kurtsid paljud FSA sõbrad, et USA ei toeta neid üksuseid piisavalt ja on võimalik, et Obama on rohkem huvitatud päevakorda kerkinud Iraani lepingust ning selle tõttu pole Iraani Damaskuse liitlase torkimisest enam väga huvitatud.

Brett McGurki, kes oli USA eriesindaja Süüria ISISe vastase alliansi juures, sõnul Obama valitsus praktiliselt tekitas FSA. FSA-sse investeeriti märkimisväärselt ressursse, sealjuures teades, et paljude grupeeringute puhul on tegemist islamistlike ekstremistidega. FSA väljaõppe ja varustamise juures lõi McGurki sõnul algusest peale kaasa ka Türgi.

FSA-d esitleti kui mõõdukaid Süüria mässulisi, keda on turvaline toetada. Mõttekojad kuulutasid, et FSA on parim lahendus radikaliseerumise vastu ja see on Süüria mõõdukas võim, ning kritiseerisid Obamat, et too ei ole viidatud üksuseid toetanud varem ja hulga jõulisemalt, mille tõttu olevat Assad jätkuvalt võimul.

Kuid täna sõdib FSA koos Türgiga kurdide vastu ja kurdid, nagu SDC president Ahmed, süüdistavad neid metsikustes ja nimetavad viidatud jõuke terroristideks. Ahmed rääkis kuidas Türgi liitlase FSA ridadest on esile kerkimas uus ISIS ja kuidas viidatud jõugud on täis endiseid ISISe võitlejaid ning džihhadiste.

FSA on väidetavalt toime pannud poliitilisi hukkamisi ja sihilikult vabastanud vangistatud ISISlasi. FSA loomulikult eitab ise kõike seda.

Ligi kümmekond aastat tagasi alanud Süüria sõja suurim mure on selles, et riik on täis islamiste, ekstremiste ja terroriste, kellest mitte ühelgi pole ei seaduslikku alust ega võimekust riigi loomiseks, kuid kellest paljudel on Washingtonis hulk lobiinimesi.

Käimasoleva Süüria ja Türgi vahelise kriisi juures on pea kõik rahvusvahelised organisatsioonid, sealhulgas NATO, käitunud äärmiselt lambapäraselt ja peavoolumeedia on veelgi hullem.

Kui Obama ajal korrutas peavoolumeedia papagoi kombel seda, mida riigiametnikud neile Süüria kohta rääkisid ja tegelesid ise sel teemal uuriva ajakirjandusega võimalikult vähe, siis täna sobib praktiliselt kõik Trumpi valitsuse tagumiseks. Selle tõttu levitatakse jutupunkte, kuidas USA oma Süüria liitlastest ei hooli ja milliseid metsikusi FSA – sama jõukude liit, mida nad Obama ajal pea ühehäälselt kiitsid – korda saadab.

Süürias pole kunagi olnud päriselt võimalust mängida "puhaste kaartidega". Obama pidi näitama, et USA teeb midagi, kuid USA vägede Süüriasse saatmiseks ei jagunud piisavalt poliitilist tahet. Kui suurimaks probleemiks olid al-Assadi jõud, siis toetati FSA-d, kui murekohaks sai ISIS, siis lülitati toetus ümber kurdidele. Sealjuures pigistati silmad kinni faktide ees, et FSA on seotud džihhadistide ja terroristidega ning kurdide puhul, et need on seotud YPG/PKK-ga.

Kogu selle verise segaduse keskel kannatavad kõige rohkem Süüria erinevatest rahvustest tsiviilelanike grupid, kes pole kuidagi ära teeninud enda hävitamist ega kodudest väljaajamist. Samamoodi pole milleski süüdi Türgi tsiviilelanikud, sealhulgas kurdid, kes on surma saanud ja kannatanud kurdi terroristide tegevuse läbi. Tegemist on kandiga, kus kõik süüdistavad kõiki sõjakuritegudes tsiviilelanikkonna vastu ja üldjuhul on ka kõigil õigus.