Kuremäe kloostri nunnad ootamas kohtumist riigikogu esindajaga, 17.02.2025 Foto: Varro Vooglaid

Reformierakonna, Eesti 200 ja sotsialistide koalitsioon soovib seadusemuudatusega sundlõpetada Kuremäe kloostri tegevuse. 17. veebruaril pidid kloostri esindajad külmetama riigikogu ees, et lõpuks üle anda pöördumine palvega jätta Eesti suurim klooster alles.

Pühtitsa Jumalaema Uinumise Stauropegiaalse Naiskloostri ehk Kuremäe kloostri nunnad on taotlenud esindajate kaudu võimalust kohtuda riigikogu esimehe Lauri Hussariga, et anda üle pöördumine riigikogu poole.

Pöördumise sisuks on palve jätta kloostrielanikele alles võimalus elada rahus oma elu ja mitte liikuda edasi seadusemuudatusega, millega soovitakse sundlõpetada mitte kellelegi liiga teinud Eesti suurima kloostri tegevus, mille ainsaks süüks on selle alluvus Moskva patriarhaadile.

Riigikogu esimees pole kokkusaamiseks aega leidnud ja seepärast tulid nunnad täna Toompeale, et pöördumine kasvõi riigikogu hoone fuajees mõnele riigikogu esindajale üle anda.

Esmalt pidid nunnad ootama pikalt õues lumesajus. Peale advokaatide poolt peetud läbirääkimisi lubati nad lõpuks uksest sisse, kuid turvaväravatest neid läbi ei lubatud. 

Lõpuks tuli nunnadele vastu riigikogu sotsiaaldemokraadist õiguskomisjoni esimees Andre Hanimägi, kes pöördumise igumenja Filaretalt vastu võttis. 

Pöördumise üleandmise juures viibinud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna saadikurühma liikme Varro Vooglaiu sõnul käituti riigikogu politseinike poolt nunnadega ebaviisakalt. Samuti luges politsei Vooglaiule sõnad peale, et kohtumisest tehtud fotosid ei tohi avaldada ja kui ta seda teeb, siis "tuleb pahandus".

EKRE saadikurühma kuuluva rahvaesindaja sõnul jätab käitumine Kuremäe kloostri nunnadega Eesti riigist äärmiselt ebaväärika mulje.

18. veebruaril kell 14:00 algab riigikogu õiguskomisjoni avalik istung, kus kuulatakse ära kloostrit esindavad advokaadid.

Ajal kui Ameerika Ühendriigid ja Venemaa hakkavad käesoleval nädalal Saudi Araabias pidama Ukraina rahukõnelusi, arvab Eesti valitsus jätkuvalt, et Venemaa provotseerimine on vajalik. 

Toimetas Karol Kallas