Itaalia Vendade partei juht Giorgia Meloni Foto: Scanpix

Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen sekkus Itaalia valimistesse hoiatades, et kui riigis pühapäeval 25. septembril toimuvatel valimistel saavutavad võidu "valed" parteid, võtab Euroopa Liit kasutusele "tööriistad". 

Küsitlused näitavad, et Itaalia Vendade partei juhist Giorgia Melonist on saamas Itaalia esimene naispeaminister. Samuti on ta esimene inimene, kes kasutab oma partei sümbolina avalikult Itaalia lipuvärvides igavese tule sümbolit, mida riigis seostatakse üheselt Benito Mussolini sotsialistliku pärandiga, vahendab ReMix.

Leyeni sõnul kasutatakse samu "tööriistu" juba Poola ja Ungari vastu. 

"Me vaatame, millised on Itaalia valimistulemused. Kui asjad lähevad keerulises suunas – ja ma olen sõna võtnud Ungari ning Poola teemal – on meil selleks olemas tööriistad," väitis Leyen Ameerika Ühendriikides Princetoni Ülikoolis ajakirjanike küsimustele vastates. Samuti väitas Euroopa Komisjoni juht, et Itaalia valimistel osalevad "Putinile lähedased kandidaadid".  

Leyeni kommentaarid võeti Itaalia poliitilise klassi poolt vastu sügava jahmatusega. 

Tööriistadeks, millele Leyen viitas, on võimalus liikmesriikidelt, millel on demokraatlikult valitud valitsused, võtta ära eurotoetused, kui need Euroopa Komisjoni arust rikuvad õigusriigi põhimõtteid.

Itaalia Vendade partei logo. Pilt: Wikipedia

Ühel kampaaniaüritusel kinnitas Meloni:

Mingisugust leppimist ei saa olla. Jah loomulikule perekonnale. Ei LGBT propagandale. Ei islami vägivallale, jah turvalistele piiridele. Ei massisisserändele, jah meie inimeste tööhõivele ja ei suurele rahvusvahelisele finantsmõjule.

Kui Euroopa Liit peaks Itaalia mingil põhjusel toetusrahadest ilma jätma, siis võib see õõnestada niigi riigis vankuvat toetust ELile ja suurendada riigis märkimisväärselt eurovaenu. 

Itaalia poliitikud Leyenile tema sõnavõtu pärast ei halasta. Liiga partei juht Matteo Salvini vastas sotsiaalmeedias ähvardusele: "Mis asi see on, kas ähvardus? See on häbiväärne ülbus," nõudes lisaks, et Leyen austaks Itaalia rahva vabu, demokraatlikke ja suveräänseid valimisi.

Ühes Itaalia telesaates rääkis Salvini: "Kui keegi Brüsselis arvab, et nad saavad Liiga valimisvõidu põhjusel Itaalialt riigile kuuluvad toetused ära võtta, siis me peame selle Euroopa ümber mõtestama," lisades selle juurde, et tegemist on "institutsionaalse kiusamisega".

Ajal kui Euroliidu progressiuskliku nomenklatuuri seas kasvab Itaalia võimaliku paremate jõudude valimisvõidu tõttu paanika, olid Leyeni märkused esimesed taolised mõne kõrge euroametniku poolt terve Itaalia valimiskampaania jooksul. Tõsiasi, et Leyen esines oma avaldusega Itaalia valimiste päevale eelneval "vaiksel" perioodil mõjutab tõenäoliselt valimistulemusi.

Toimetas Karol Kallas