Enefit Green tunnistab, et seni täpselt ei teata, kuidas jäätuvasse merre, nagu seda on Liivi laht, ehitada hiiglaslikke tuulegeneraatoreid.
Maailmas on jäätuvatesse vetesse ehitatud teadaolevalt ainult kaks tuuleparki. Üks asub Rootsis ja teine Soomes ning mõlemad on suhteliselt uued. Enefit Greeni tuuleenergia valdkonna juhi Lauri Ulmi sõnul teeb jää kindlasti meres asuvad tuulegeneraatorid kallimaks, vahendab ERR uudisteportaal.
Soome Aalto-, Hollandi Delfti Tehnikaülikoolide ja ühe maailma suurima tuuleturbiinide tootja Siemens Gamesa Renewable Energy koostöös uuritakse, millist mõju avaldab merejää tuuleturbiinidele.
Viidatud teadustööst selgub, et jää osutab meretuulikutele mõju, mida näiteks tuletornide, naftaplatvormide ja laevatuskanalite märgistuse puhul pole täheldatud. Probleem on asjaolus, et tuugenite mastid on väga kõrged (meretuulikute puhul võib masti kõrgus olla kuni 200 meetrit) ja peened, mis tähendab, et need värisevad ning liiguvad suures ulatuses. Liikuv jää tekitab mastis erinevaid värinaid, mille mõjud pole lõpuni teada.
Liivi lahe meretulepargi ehitaja arvab, et hoolimata asjaolust, et jäätuva mere tuuleparke puudutavad asjaolud pole lõpuni selged, tuleb "teha rohkem eeltööd ja tugevam vundament". Sisuliselt ütleb Ulm, et Liivi lahe meretuulepargi tuulikute jaoks tuleb välja mõelda uus vundamendilahendus. See maksab olemasolevatest lahendustest rohkem. Lisaks paistab olevat mureks, et kuna meretuulepargi suurus on üle kümne tuhande hektari, siis sellisel territooriumil on erinevad tuule- ja jääolud, mis omakorda nõuab mastidele erinevaid uue konstruktsiooniga vundamente.
Paraku ei aita merejää vastu ainult "tugevama vundamendi ehitamine". Seninägematu vibratsioonimoodus võib tähendada, et üle tuleb vaadata ka mastikonstruktsioon, mis omakorda teeb projekti veelgi kallimaks.
Liivi lahe tuuleturbiinide probleemid ei lõpe merejääga. Lisaks on probleemiks tiivikulabade jäätumine. Tiivikulabade jäätumine võib vähendada tuulepargi elektritoodangut kuni 20 protsendi võrra.
Enefit Green arvab, et tiivikulabade jäätumise probleemi lahendab see, et tiivikutesse ehitatakse sisse soojendus. Esiteks teeb selline asi kallimaks tuulegeneraatori valmistamise ja teiseks vähendab nende tõhusust, mis tähendab kallimat tuuleelektrit.
Enefit Green soovib Liivi lahte rajada ühe gigavatise nominaalvõimsusega meretuulepargi. Kui segava jääta oleks sellise tuulepargi maksumus kolme miljardi euro ümber, siis jää võib teha selle märkimisväärselt kallimaks ja hind küündida ühe Eestile sobiva minituumareaktori asemel mitme minituumareaktorini.
Enefit Green ise arvab hoolimata tõigast, et ilmselt ei ole olemas ei uudseid järele proovitud erinevaid tuulikute jäävundamente ega vibratsioonile tagatult vastupidavaid maste, valmib Liivi lahe meretuulepark 2030. aastaks.
Toimetas Karol Kallas