Usman Khanist Learning Together leheküljel üllitatud foto Allikas: learningtogethernetwork.co.uk

Reedel, 29. novembril, Londonis kaks inimest tapnud ja kolme haavanud moslemiterrorist Usman Khan oli taasühiskonnastamisprogrammi Learning Togeteher plakatipoiss, kelle "saavutustega" reklaamiti programmi edukust. Kaks islamiterroris elu kaotanut, 23-aastane Saskia Jones ja 25-aastane Jack Merrit, olid sama programmi heaks töötavad vabatahtlikud.

Islamiterrorist Usman Khan oli natukene luuletajagi ja ta kirjutas Learning Together (õppides koos) taasühiskonnastamisprogrammile tänuluuletuse:

Ma kirjutan, et mu sõnadest saaks leevendav valgus
Ma kirjutan, et ma pääseks ka külmematesse südametesse
Ma kirjutan, et ma saaksin rääkida nendega, kes on luku taga
Eemal maailmast, mida piirab pimestav nägemise puudus
Ma kirjutan, sest see mida ma tunnen, on õige
ja ma tahan sellest rääkida.

Viidatud luuletus avaldati koos terrorist Khani pildiga rehabiliteerimisalgatuse "Learning Together" reklaambrošüüris, vahendab Yahoo News.

Pilt Learning Together reklaambrožüürist, millel on kujutatud moslemiterrorist Usman Khani arvutiga ja üllitatud tema tänuluuletus. Allikas: Learning Together

Toona kaheksateist aastane Usman Khan mõisteti terroritegude eest 16-aastaks vangi 2012. aasta veebruaris. Kandnud ära pool karistusest, vabastati ta 2018. aasta detsembris tingimisi ja ta pidi kandma jala ümber jälgimsseadet.

Kahekümne kaheksa aastane moslemiterrorist Usman Khan tappis oma kaks ohvrit Londoni Silla kõrval asuvas Fishmongers' Hallis toimunud "Learning Together" üritusel reedel, 29. novembril, pisut enne kella kahte päeval. Kahe noaga relvastatud ja pommivöö moodi asja kandnud Khanile astusid esmalt vastu samal üritusel osalenud inimesed, sealhulgas rehabiliteeritavad, kellest üks, tüdruksõbra mõrva eest vangi mõistetu, sai ka noalöögist haavata.

Inimesesed moslemiterroristi tõrjumas Foto: YouTube'i ekraanitõmmis

Üks "Learning Togeteher" üritusel osaleja, poola rahvusest kokk Luckasz, haaras Fishmongersi saali seinalt pooleteisemeetrise narvali võha, millega torkides õnnestus tal moslemiterrorist inimestest eemal hoida. Teine üritusel osaleja üritas islamiterrorist Khani takistada talle tulekustuti pulbrit näkku pritsides. Kuna Usman Khan politsei korraldustele ei allunud ja politseil olid kõik põhjused arvata, et ta kannab pommivööd, siis lasti ta Londoni Sillal maha.

Kolmest haavatust lubati üks peale arstlikku ülevaatust koju ja kaks on stabiilses seisus haiglas.

Moslemiterrorist Usman Khan oli Cambridgeshire'is asuva HMS Whitemoori vanglas läbi viidud Learning Together programmis eeskujulik juhtuminäide. Tema pilt, millel teda näidati taasühiskonnastamisprogrammi poolt talle kingitud "turvalise" Chrome'i rüperaaliga, ilmus hiljuti Learning Togeteher reklaambrošüüris. Samas üllitati peale Khani luuletuse veel tema sõnad: "Ma ei suuda ära tänada kogu Learning Together meeskonda ja kõiki neid, kes toetavad seda imelist kogukonda."

2012. aastal Londoni Börsile pommirünnaku kavandamise eest vangi mõistetud Usman Khan on ametivõimudele varem kirjutanud kahetsusest nõretava kirja, milles väidab, et ta tahab oma islamiäärmuslusest lahti saada, olla hea moslem ja hea Briti kodanik.

"Õige jutu ajamise" õppis Khan ära märksa varem. Ühendkuningriigi rahvusringhääling BBC on noore Khaniga teinud 2008. aastal – neli aastat enne börsi pommitamisplaane ja üle kümne aasta enne käesolevat terroritegu – intervjuu, milles islamiterrorist räägib: "Ma olen sündinud ja kasvanud Inglismaal, Stoke-on-Trentis Cobridge'is ja sealne kogukond teab mind. Kui te nende käest küsite, siis nad räägivad teile, et meile külge kleebitavad sildid, nagu "terrorist", nad kõik teavad, et ma seda ei ole. Ma ei ole terrorist."

Khanile, kes muidu elas Kesk-Inglismaal Staffordis, anti politsei ja kriminaalhooldusametnike poolt luba külastada Londoni südames toimuvat Learning Together üritust.

Moslemiterrorist Usman Khani ennetähtaegne vabastamine on põhjustanud Ühendkuningriigi poliitikaelus paraja tormi, kus peaminister Boris Johnson on lubanud kõik terroristide rehabiliteerimisprogrammid ja ennetähtaegsed vabastamised ning selle reeglid üle vaadata. Kaks Khaniga sarnastel tingimustel vabastatud moslemiterroristi on juba saadetud uuesti trellide taha.

Ühtekokku on Usman Khani moodi islamiterroriste lastud viimastel aastatel vanglast enne tähtaega vabaks ümber seitsmekümne. Ühtekokku elab Ühendkuningriigis väidetavalt 23 000 džihadisti.

Ühendkuningriigi valitsusi, nii tooride kui leiboristide omi, on varem hoiatatud, et islamistide nõndanimetatud taasühiskonnastamisprogrammid on pehmelt öeldes kasutud.

Nii nagu paadunud moslemiterroristi Usman Khani sõnade ja tegude lahknemisest ei tahetud õppust võtta ning täna on Ühendkuningriigi progressiivsete poliitikute poliitika tõttu kaks noort inimest surnud, nii ei pööratud tähelepanu ka sellele, et Khan oli Ühendkuningriigis Islamiriiki jutlustava imaami Anjem Choudary – kes on täna samuti taas vabaduses – lähedane sõber ja kaastööline.

Tänaseks on ilmavõrgust kadunud ka Learning Together ametlik ilmavõrgulehekülg learningtogethernetwork.co.uk.

Toimetas Karol Kallas