Kildanafta maardla New Mexicos, USA Foto: Scanpix

"Puuri terviseks" saab olema järgmise USA presidendi esimeseks deviisiks. Seda juhul, kui Ühendriikide järgmiseks presidendiks osutub valituks Donald Trump. Sellesisulise avalduse tegi Ühendriikide ekspresident hiljuti aset leidnud vabariiklaste valimiskogunemisel. 

Vastates küsimusele, mida ta võtaks ette bensiinihindade järsu tõusu leevendamiseks, vastas Trump: "Drill baby, drill" („Puuri mõnuga"), vahendab oilprice.com.

Donald Trump juhib praegu vabariiklaste presidendikandidaatide võidujooksu veenva eduga populaarsuselt järgmise kandidaadi ees, kelleks on Florida kuberner Ron DeSantis

Vaatamata Trumpi entusiasmile ei pruugi Ühendriikide oluliselt ettevaatlikumaks muutunud energeetikafirmad algatusega kaasa minna, mistõttu kilda(nafta)revolutsioon 3.0 on jätkuvalt küsimärgi all. Kuigi Ühendriikide naftatootmist viimastel aastakümnetel eksponentsiaalselt kasvatanud kildanafta tootmine jätkab laienemist, on tõusukõver oluliselt madalamal tasemel kui möödunud aastatel. 

USA energeetikaspetsialistid väidavad, et kildanafta tootmise tipp jõuab kätte käesoleva kümnendi jooksul. Juhul kui see juhtuma peaks, on oodata nii naftahindade märgatavat kasvu kui ka Lähis-Ida naftatootjate mõjuvõimu taastumist. 

Ühendriikide suurima kildanafta puurimisele spetsialiseerunud energeetikaettevõtte Pioneer Natural Resources juhatuse esimees Scott Sheffield sõnas intervjuus Briti juhtivale majandusajalehele Financial Times, et "minu hinnangul hakkavad järgnevad 25 aastat maailma naftaturgu domineerima kolm riiki ning nendeks on Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid ning Kuveit". 

Toimetas Adrian Bachmann