Püha Katariina kloostris Egiptuses, Siinai mäe jalamil, tegutseb maailma vanim järjepidevalt toimiv raamatukogu. Foto: Bigstockphoto

Püha Katariina kloostris, mis asub Egiptuses Siinai poolsaarel, Siinai mäe jalamil, tegutseb maailma vanim järjepidevalt tegutsev raamatukogu.

Püha Katariina kloostrisse on talletatud ligi kaks tuhat aastat ajalugu ja sellega käib kaasas suurel hulgal legende. Kiriku legendides väidetakse näiteks, et kloostri peaaltar on ehitatud kohale, kus Põlev Põõsas Moosese poole pöördus, vahendab katoliku portaal Aleteia.  

Alates kloostri asutamise esimesest päevast kuuendal sajandil (ajavahemikul 548–565) pole Siinai mäe Püha Katariina kloostri raamatukogu kordagi oma uksi sulgenud. Klooster asutati Justinianus I ametiajal ja selle esimeseks toetajaks oli Konstantinus Suure ema keisrinna Helena.

Raamatukogus asuvad tänaseni Vana-Rooma kirjarullid, mis on pärit ajast kui klooster asutati. Püha Katariina kloostri raamatukogus asub Vatikani Raamatukogu järel suuruselt maailma teine iidsete koodeksite ja käsikirjade kogu. Nimetatud raamatukogust on pärit näiteks üks olulisematest kristlikest tekstidest Codex Sinaiticus, aastast 345 pärinev kreekakeelne piiblitekstide kogu.

Samuti asuvad kloostris viiendast sajandist pärinevad Evangeeliumid, 779. aastal kirjutatud "Pühade naiste elud" ja üks vähestest Aristidese Apoloogia säilinud koopiatest. Viimase raamatu kreekakeelset originaali pole tänaseni leitud.

Samuti on kloostri raamatukogus talletatud hulgaliselt araabia käsikirju, mille seast leiab ka Ashtiname Muhammadi (Muhamedi testament); teksti, milles prohvet tagab kloostrile kaitse, vabastab kloostris elavad mungad maksudest ja sõjaväeteenistusest. 

Käesoleval ajal tegeleb Kalifornia Ülikool Los Angelesis (UCLA) kloostri raamatukogu 4. kuni 17. sajandist pärit süüria ja araabia tekstide digiteerimisega.

Karol Kallas