"Aina sagedamini näib ka, et need, kes valjul häälel kõnelevad vabadusest, pakuvad samuti vaid vabaduse välist kuma. Töö- ja maksukoormaidki kõrgendatakse märksa. Loe, mispidi tahad, see pärisorjusest näiliselt vabanenud talupoja olukord ei tundugi enam nii kauge ja mõistmatuna," leiab kirjandusteadlane Maarja Vaino Vikerraadio päevakommentaaris.
Vaino hinnangul kohtab meiegi päevil mõisniku mentaliteeti, mis kohtleb oma riigi vabasid kodanikke kui alamaid, kelle üle valitsejatel on meelevald:
"Aina sagedamini näib ka, et need, kes valjul häälel kõnelevad vabadusest, pakuvad samuti vaid vabaduse välist kuma. Töö- ja maksukoormaidki kõrgendatakse märksa. Loe, mispidi tahad, see pärisorjusest näiliselt vabanenud talupoja olukord ei tundugi enam nii kauge ja mõistmatuna."
Vaino märgib, et erilise rünnaku alla on viimasel ajal sattunud autoomanikud. "Vähe sellest, põhjendamatud tunduvad ka mitmed muud otsused ja kavatsused, mille eesmärk oleks justkui oma eluga hakkama saava keskklassi karistamine. Pole vaja pingutada, paremale järjele jõuda, oma elu ise korraldada ja hakkama saada!"
Vaino toob paralleeliks Smuuli bareljeefi ümber toimuva.
"Viimasel ajal on mind aga hakanud painama imelikud tundmused. Eriti, kui loen ja kuulan põhjendusi, miks Juhan Smuuli bareljeefi seinal püsimist õigustatakse, vaatamata tõsiasjale, et ta osales inimsusvastases kuriteos ehk küüditamises. Ta osales selles vara üleskirjutajana ehk eraomandi konfiskeerijana. Mis toimus kulakute ehk eraomanike likvideerimise käigus," kirjutab Vaino.
"Imelik hakkab, sest paljud neist bareljeefi säilitamist aukohal praegu kaitsevad, liigituksid tõenäoliselt ka ise eraomanikeks ehk kulakuteks ja peaksid ajaloo kordumise korral leppima sellega, et bareljeef nende vara üles kirjutab ja likvideerib," tunnistab Vaino.
"Mina sellist ühiskonnakorraldust ei toeta ning tagasipöördumist aegadesse, kus omandi olemasolu inimest häbimärgistab ja toob halvimal juhul kaasa tema hävitamise, ei igatse. Ometi tundub midagi sellest suhtumisest tänases päevas taas võimust võtvat," nendib Vaino.
"Mis on ometigi juhtunud," küsib Vaino.
Toimetas Markus Järvi