President Macron (paremal) ei piirdu noortetööga, vaid katsub jõuda prantslasteni võimalikult varakult. Foto: Scanpix

Prantsuse valitsus käivitab juba tuleval suvel pilootprojektina 16-aastastele mõeldud kohustusliku sidusus- ja integratsiooniteenistuse Service National Universel, millega hakatakse kultiveerima ühiseid väärtusi ning noori sotsiaalselt kokku liitma.

Nagu kirjutab Breitbart viitega Prantsuse väljaandele Le Télégramme, hõlmab programm aastaks 2016 kõiki 16-aastaseid riigis ehk umbkaudu 700 000 noort.

Teenistust propageeris Emmanuel Macron juba valimiskampaania ajal ning tänavu juunis äratati see uuele elule, kuigi lahjendatud kujul ehk ilma sõjaväeteenistuse nõudeta.

16-aastased kogutakse kokku kuuks ajaks suvisel koolivaheajal. Esimesed 15 päeva kuluvad “integreerumisele” ja “sotsiaalsele segunemisele” ühismajutuse tingimustes.

Järgmised 15 päeva mööduvad väiksemates gruppides ja töö on isikupõhisem.

Tulekul on ka teine ja vabatahtlik faas noortele vanuses kuni 24 aastat, võimalusega tegutseda kolm kuni 12 kuud sellistes valdkondades nagu riigikaitse, keskkonnahoid, vanurite ja invaliidide abistamine või kultuuritöö.

Teisipäeval rahvahariduse riigisekretäriks nimetatud Gabriel Attali (29) teatel kujutab projekt endast “ühiskonna fundamentaalset struktuurilist reformi.”

Valitsus soovib ühendada Prantsusmaa noored ning sisestada neisse “rahvusliku ühtsuse tunde”, mis ehitub “ühistele väärtustele”.

Macron rahvale: no-go tsoonide tõttu on tarvis “üldmobilisatsiooni”