Macron täna Slovakkias rusikat viibutamas. Visiidi avapauguna, mille käigus külastab ka Tšehhit, kutsus prantslane idapoolseid liidukaaslasi meedia vahendusel kuulekusele. Foto: Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron manitses täna idapoolseid liikmesriike pidama kinni Euroopa Liidu põhimõtetest, vahendab EURACTIV.

Tšehhi, Ungari, Poola ja Slovakkia meedias avaldatud usutluses teatas Macron, et "Euroopa ei ole ostukeskus" ning liikmesriigid ei saa seega valida, milliseid fundamentaalseid printsiipe järgida ja milliseid mitte.

Maikuiste Euroopa Parlamendi valimiste kontekstis kinnitas Macron, et ees seisab heitlus "progressiivsete" ja "natsionalistlike" jõudude vahel.

Macron väljendas muret mõnede liikmesriikide keeldumise pärast mitte võtta kohustuslike kvootide alusel vastu migrante Lähis-Idast ja Põhja-Aafrikast ning nõudis antud küsimuses "solidaarsust", sest Euroopa pole "ühesuunaline tänav, vaid vastastikune pühendumine".

Lennutades küll kriitikanooli ka Poola valitsuse suunas sealsete kohtureformide kontekstis, peatus Macron nimeliselt Ungari peaministril Viktor Orbánil.

Ta hoiatas, et "olukord õigusriigiga Ungaris on läbi tegemas muret tekitavaid arenguid" ning viitas ilmselt George Sorose siirdeid silmas pidades nn kodanikuühenduste sõltumatust ähvardavatele ohtudele.

Macroni väitel on tal "head suhted Viktor Orbániga, keda ma isiklikult austan ja kes on ungari rahva valitud peaminister."

"Kuid ideede ja tõekspidamiste mitmekesisuse, kohtusüsteemi või meedia sõltumatuse ning poliitilise tagakiusu eest põgenevate pagulaste vastuvõtmise ignoreerimine on selle reetmine, kes me Euroopana oleme," jätkas ta sama hingetõmbega.

Macron hoiatas teisitimõtlejaid Euroopas