Emmanuel Macron pärast Euroopa Liidu tippkohtumist pressikonverentsil dissidente hoiatamas. Foto: Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron hoiatas pärast läinud nädalal toimunud "mitteametlikku" Euroopa Liidu tippkohtumist, et riiklikku suveräänsust taotlevad teisitimõtlejad visatakse Schengeni viisaruumist välja.

"Euroopa ei ole à la carte menüü, see on poliitiline projekt," ütles Macron pressikonverentsil.

Ilmselt Visegrádi gruppi silmas pidades selgitas, Macron, et need "liidrid kes mulle räägivad…, et [ma] armastan Euroopat, kui ta mulle raha annab, kui ta mu inimesed jõukaks teeb, kui ta lubab mu töötajatel naabermaades paremat palka teenida", aga kodus ei võta [ta] ühte ainsatki migrant, mitte ainsatki pagulast."

"Riikidel, kes et taha rohkem Frontexit või solidaarsust, [tuleb] lahkuda Schengenist, teatas Macron. "Riigid, kes ei taha rohkem Euroopat, ei saa [edaspidi] enam struktuurifonde."

Vaatlejate hinnangul ei tabanud Macroni kriitikanooled seekord mitte üksnes Ungarit, Poolat ja teisi Visegrádi riike, vaid palju laiemat riikide ringi.

Ähvardades neid, "kes ei taha rohkem Frontexit", puudutas Prantsuse president ka Lõuna-Euroopa maid, kelle kohta tippkohtumist Euroopa Liidu eesistujana juhtinud Austria kantsler Sebastian Kurz kinnitas, et nood vaatavad "vastumeelselt" plaanidele mastaapselt suurendada Euroopa piirivalveagentuuri ja selle haaret.

Kurz selgitas, et riigid nagu Kreeka, Hispaania ja Itaalia on "mures", et kui nad rohkem võimu Brüsselile loovutavad, läheb neil "raskemaks läkitada migrante läbi" oma maade rikkamatesse Euroopa riikidesse.

http://objektiiv.ee/jupiter-sonastas-oma-nagemuse-euroopa-superriigist/