Prantsusmaa president Emmanuel Macron väljendas soovi keelata "vihakõnes" süüdi mõistetute ligipääsu sotsiaalmeediaplatvormidele terveks eluks ning kriminaliseerida antisionismi kui ühte antisemitismi vormi, vahendavad Voice of Europe ja Vice News.
Macron tõstatas veebitsensuuri idee 34ndal iga-aastasel Prantsusmaa juudiorganisatsioonide nõukogu (CRIF) lõunal, öeldes, et uus kava internetis vihakõne vastu võitlemiseks peaks olema laual maikuuks.
"Euroopa võitlus [vihakõnega] peab jätkuma, kuid see on liiga aeglane," lausus Macron, võrreldes "vihakõnes" süüdi mõistetuid jalgpallihuligaanidega, kellel on keelatud jalgpallimänge külastada.
Kuidas valitsus hakkab seda plaani jõustama, on hetkel veel ebaselge. Digiasjade riigisekretäri Mounir Mahjoubi sõnul on Twitteril iga kasutaja IP-aadress, kes nende platvormile mõne sõnumi postitab: "See tuleb võimalikult kiiresti edastada õigussüsteemile, et selle kaudu [postituse] autor kiirelt kindlaks määrata ning seejärel saame oma tööga jätkata."
"Tänasel päeval ei ole enam vastuvõetav, et platvormid, millel on vahendid, et aidata õigussüsteemil ja politseil tuvastada internetis süüteo sooritanud isik, kulub mitmeid nädalaid, isegi kuid, enne kui nad seda informatsiooni edastavad," jätkas Mahjoubi.
Alates käesoleva aasta jaanuarist on Macroni administratsioon saatnud Facebooki ka omapoolse vanemametnikest koosneva regulaatorite meeskonna, kes jälgivad kuue kuu vältel, kui tõhusalt sotsiaalmeediaettevõte "vihakõnega" (sh rassistliku ja seksistliku kõnega) võitleb ning kas seda võitlust saaks kuidagi tõhustada.
Sellel ettepanekul leidub aga ka kriitikuid. Näiteks võib selle ettepaneku rakendamine Prantsuse ajakirjaniku Gabriel Robini sõnul viia võimukriitiliste häälte, nagu näiteks massiimmigratsiooni kriitiku Eric Zemmouri pagendamiseni sotsiaalmeediast. "Mitte iialgi, ma kordan, mitte iialgi ei ole liberaalne valitsus rakendanud nii palju repressiivseid meetmeid," ütles ta.
Macron soovib kriminaliseerida ka antisionismi
Samuti väljendas Macron juudiorganisatsiooni lõunasöögil toetust plaanile kriminaliseerida antisionism kui üks antisemitismi vormidest. Seda sammu soovitakse astuda vastusena juudivastaste vihakuritegude järsule tõusule, mis on tema hinnangul saavutanud taseme, mis on "ilmselt enneolematu" alates Teisest maailmasõjast.
"Antisionism on üks antisemitismi kaasaegseid vorme," ütles Macron. "Iisraeli olemasolu eitamise taga peitub tegelikult juudiviha."
Seadusandjate poolt eelmisel nädala esitatud eelnõu, mis muudaks sionismivastasuse kuriteoks, on ajanud tagajalgadele aga kriitikud, kes hoiatavad, et antisionismi samastamine antisemitismiga suruks maha legitiimse kriitika Iisraeli aadressil ning kujutaks endast põhjendamatut sõnavabaduse piiramist.
Macron ja teised globalistlikud poliitikud on viimastel aastatel üritanud vastu võtta üha enam seadusi ja regulatsioone, et võidelda internetis niiöelda vihakõne ja valeuudistega. Nende uute ettepanekute läbisurumine kujutaks endast järjekordset radikaalset sammu sõnavabaduse piiramise suunas.
Toimetas Martin Vaher