Emmanuel Macron Notre Dame'i katedraali taastamistöid vaatamas Foto: Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron tahab tulekahjus kannatada saanud Notre Dame'i katedraali ajaloolised vitraažid vahetada välja modernsete vitraažide vastu. 

Rohkem kui 80 000 prantslast on kirjutanud alla portaalis La Tribune de l'art avaldatud  petitsioonile sellise käigu vastu. Praegu on katedraalis tulekahjust puutumata jäänud Prantsuse arhitekti Eugène Viollet-le-Duc'i19. sajandil kavandatud vitraažid. 

Võitlus taastatava katedraali originaalse taastamise ja moderniseerijate vahel on kestnud põlengujärgsete tööde algusest peale. 

Macroni, kes külastas äsja katedraali, sõnul kannaks kaasaegsed vitraažid „sajandi põlengu" meenutust. Tema sõnul paigaldataks kaasaegse lahendusega vitraažid 2025. aastal ja sellele eelneks kavandite võistlus. 

Petitsiooni algataja Didier Rykneri sõnul puudub sellisel sammul igasugune respekt kultuuripärandi vastu. „Vitraažid jäid tulekahjust puutumata ja nad on osa hoone ajaloolisest pärandist."

Ajaloolised vitraažid jäid katedraalis tulekahjust puutumata. Foto: Scanpix

Selle asemel, et asendada Viollet-le-Duc'i, kes juhtis katedraali restaureerimistöid 19. sajandil, kavandatud vitraažid, soovitatakse petitsioonis paigutada kaasaegsed vitraažid põhjatornile, kus enne oli tavaline läbipaistev klaas. 

„Uute vitraažide paigaldamine põhjatorni ei kahjustaks Viollet-le-Duc'i loodud harmooniat ja rikastaks katedraali. Põhjatorni on ligipääs ka külastajatel," märkis Rykner. Ühtlasi oleksid põhjatorni uued vitraažid austuse märgiks ennastsalgavatele tuletõrjujatele, kes katedraali päästa püüdsid. 

Toimetas René Allik