Emmanuel Macroni teleintervjuu Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnul tähendaks Venemaa võit Ukraina sõjas tänase Euroopa kadumist. Esimesena langevad Poola, Rumeenia ja Moldova.

Macron väitis tippajal eetrisse läinud teleintervjuus, et kui Venemaal lubatakse Ukrainas võita, "langeb Euroopa usaldusväärsus nulli", vahendab Telegraph.

Prantsusmaa president meenutas Winston Churchilli kuulsat, 1946. aastal peetud, "raudse eesriide" ehk "rahu kõõluste" kõnet, milles viimane kutsus ÜRO-d ja lääneriike seisma vastu kommunismile. Samuti kordas ta oma arvamust, et lääneriigid võiksid saata oma väed Ukrainasse. 

Macron kasutas intervjuus oma nägemustest rääkides "meie" vormi ja jääb mõnevõrra arusaamatuks, kas ta mõtles ainult prantslasi või kõiki eurooplasi, NATO-t ning lääneriike. Pigem siiski viimast.

Telekanalites France 2 ja TF1 näidatud intervjuus väitis Macron, et Ukraina sõda on nii "Prantsusmaa kui Euroopa jaoks eksistentsiaalse tähtsusega".

"Kas te arvate, et poolakad, leedukad, eestlased ja rumeenlased saaksid sekundigi rahus elada [juhul kui Venemaa saavutaks Ukrainas võidu]," esitas Macron retoorilise küsimuse. "Kui Venemaa selle sõja võidab, tähendab see Euroopa usaldusväärsuse langemist nulli."

Kui presidendil paluti lahti seletada, mida ta sõdurite Ukrainasse saatmisega täpsemalt mõtleb, kinnitas ta: "Me ei hakka mitte kunagi [Venemaad] ründama, me ei algata ega laienda mitte kunagi sõjategevust." Samuti lisas ta, et Ukraina tänane olukord ei nõua sinna lääne vägede saatmist, kuid "kõik valikud peavad olema laual".

"Prantsusmaa on rahu jõud … Täna, saavutamaks Ukrainas rahu, ei tohi me olla nõrgad. Me peame vaatama olukorrale selge pilguga ja ütlema otsustavalt, tugeva tahte ja julgusega, et me oleme valmis kasutama oma eesmärkide – milleks on Venemaa võidu välistamine – saavutamiseks kõiki meie käsutuses olevaid vahendeid."

Macroni sõnul on Venemaa praegu oma sõjategevust laiendanud ja "me oleme valmis sellele vastama". "Kõik, kes räägivad Ukraina abistamise piirangutest, valivad kaotuse." 

Ta osutas "alates Venemaa sissetungist Ukrainasse liiga paljudele piirangutele meie sõnavaras". "Kaks aastat tagasi me rääkisime, et me ei saada Ukrainasse kunagi tanke. Kaks aastat tagasi me rääkisime, et me ei saada mitte kunagi keskmaa rakette. Me oleme teinud mõlemat." 

Peale intervjuud avaldatud pöördumises väitis Prantsusmaa president, et kui Venemaa Ukrainas võidab, siis selle territoriaalsed ambitsioonid sellega ei piirdu ning see hakkab ähvardama Poolat, Rumeeniat ja Moldovat.

"Venemaast on saanud jõud, mis tahab laieneda ja on selge, et seal [Ukrainas] see pidama ei jää. Kui me Ukraina maha jätame, kui me lubame Ukrainal selle sõja kaotada, siis Venemaa ähvardab kindlasti Moldovat, Rumeeniat ja Poolat," postitas Macron sotsiaalmeediasse.

2022. aasta lõpus ilmunud intervjuus tunnistas Saksamaa kantsler Angela Merkel, et Ukraina ja Venemaa vahel 2014. aastal sõlmitud Minski rahuleping teenis ainult Ukrainale sõjaks Venemaaga aja võitmise eesmärke.

New York Times avaldas veebruari lõpus pika ülevaate, kuidas Luure Keskagentuur rajas üle kümne aasta tagasi Ukrainasse kümneid väljaõppe- ja luuretegevuse keskuseid, millest 12 salajast luurebaasi asusid Venemaa piiri vahetus läheduses. 

Prantsusmaa enda ühiskondlikud "kõõlused" on tänu muhameedlaste massisisserändele niivõrd katki, et erusõjaväelased on valitsust korduvalt hoiatanud kodusõja eest. Kodusõja puhkemisele aitavad nende sõnul kaasa selgrootud progressistlikud poliitikud.

Toimetas Karol Kallas