Establishmenti lemmik ja Prantsuse presidendikandidaat Emmanuel Macron valmistub suudlema oma abikaasat ja kirjanduse õpetajat keskkooli päevil Brigitte Trogneux'd. Foto: Scanpix

Kõrged eurokraadid ja Euroopa Liidu liidrid heitsid endalt eile õhtul protokolli ahelad ning sumasid sügavale liikmesriigi sisepoliitikasse, toetades avalikult Prantsusmaa järgmise presidendina Emmanuel Macroni.

Otsekui ühest suust saatsid Saksa kantsler Angela Merkel, Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja teised signaali, et Macron on Prantsusmaa jaoks parim valik.

Siiamaani on euroopa eliit pidanud kinni traditsioonist rahvuslikke valimisi mitte kommenteerida, kirjutab Express.

Näitena sellest keeldusid Euroopa Liidu ametnikud läinud nädalal kommenteerimast Briti valimiste võimalikke tulemusi ning ütlesid, et otsus on Briti valijate langetada.

Prantsuse valimistega tehakse ilmselt siiski erand, mis võib omakorda tulla kasuks rahvuslikult meelestatud Le Penile.

Riikide liidrite ja kõrgete eurokraatide poolt vahetult või pressiesindajate kaudu Macronile lauldud kiitus lisab Le Penile ilmselt laskemoona seltskonna vastu, keda ta nimetab korrumpeerunud eliidiks.

Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini väitel on eile Prantsuse ja Euroopa Liidu lippe lehvitavate pooldajate ees kõnet pidanud Macron "meie põlvkonna lootus ja tulevik."