Mark Rutte Foto: Scanpix

Hollandi peaministrina riiki agaralt rohepööranud ja põllumajandust hävitanud, tänane NATO juht juht Mark Rutte hoiatab Euroopat Venemaa drooniparvede eest, soovitab võtta sisse "sõjaaja meelsus" ja tõmmata kokku "luksuseid" nagu pensioni- ja sotsiaalsüsteem.

Rutte esines 12. detsembril Brüsselis Carnegie Endowment for International Peace (Carnegie Maailmarahu Rahastu) kõnekoosolekul ja arvas, et nii eurooplased kui Kanada peaksid loobuma Külma Sõja järgsest meelsusest ning suurendama kaitsekulutusi.

Külma Sõja järgse meelsuse kohaselt pole vaja riigikaitsele suurt panustada ja kõik muu on tähtsam. Rutte sõnul pole turvalist maailma enam olemas ja soovitas "lülituda sõjaaja meelsusele". Sest "Venemaa soovib lömastada meie vabaduse ja elustiili". Ta tõi näiteks hiljutised "Venemaa käsilaste sabotaažiteod Euroopa riikide vastu" ja lisas:

"Kaitseühenduse [NATO] riikide vastu suunatud vaenuteod on päris ja nende hulk suureneb. [Venemaa] rünnakud on päris ja need ei ole ainult eraldiseisvad juhtumid. Tegemist on koordineeritud kampaaniaga, mille eesmärgiks on [NATO liimesriikide] ühiskondade destabiliseerimine ning nende Ukraina toetamisest eemale peletamine."

Venemaa kasutab Euroopa vastu ebatavalisi hübriidsõja lahendusi, millega üritab pääseda mööda NATO tavakaitsest ja "tuua rindejoone meie lävepakule, isegi meie kodudesse." 

Rutte sõnul on olukord turvalisusega kõige kohutavam, mida ta oma eluajal on näinud, kuid NATO ja Euroopa pole siiski veel sõjas, kuigi "tegemist pole ka rahuga". Kohest kallaletungi ohtu kaitseühendusele ei ole, kuna sellel on tõhusad sõjalised heidutusmeetmed, millest hoolimata peab kaitsesse rohkem panustama ja valmistuma homsete ohtude tõrjumiseks, mida võib näha lahti rullumas Ukraina lahinguväljadel."

"Ukrainlased sõdivad Venemaa drooniparvede vastu. Selleks tuleb ka NATO riikidel valmistuda," rääkis Rutte kuulajatele.

Rutte sõnul on NATO vägede võimekuse suurendamine kallis, kuid ta kinnitas, et need rahapaigutused on seda väärt, kuna aitavad ära hoida tulevase sõja. Tema sõnul tuleb kulutada miljardeid, et säästa triljoneid. 

Ta jätkas:

"Ma tean, et kaitsekulutuste suurendamine käib muude prioriteetide arvelt, kuid neid kulutusi peab vähendama ainult natukene. Paljud Euroopa riigid kulutavad oma pensionite, tervise- ja sotsiaalkindlustuse süsteemidele kuskil veerandi oma riigieelarvest. Samas ainult väike osa sellest rahast aitaks kaitsejõudlust märgatavalt tõsta ja sedasi tagada enda eluviisi kestmine." 

Rutte sõnul suurendab Venemaa enda sõjalist võimekust märksa kiiremini kui NATO ja rõhutas oma kõne lõpus, et "vabadus ei ole tasuta".

NATO peakorteri kõige kõrgema sõjaväelase, admiral Rob Baueri sõnul peavad demokraatiad loobuma mõnest "luksusest", et tagada oma vabadus ja vältida vastasseise.

"Kui suurendatakse enda tõrjevõimekust ja suurendatakse toetust Ukrainale, siis jagub teiste asjade jaoks vähem raha. See võtab inimestelt ära mõned luksused, see nõuab ohvreid."

Toimetas Karol Kallas