Nädalakommentaaris vaatlen Euroopa Nõukogu rassismi ja sallimatuse vastase komisjoni (ECRI) viiendat Eestit puudutavat aruannet, mis on suurepärane näide ideoloogilise diktatuuri kehtestamise ja südametunnistuse vabaduse piiramise püüdlustest Euroopa Liidus.

"Elagu sallivus! Maha kõik, kes nii ei arva!" Selle maksiimiga, mille esitas kodumaise poliitilise satiiri kullafondi kuuluvas saates "Riigimehed" noor ja särtsu täis sotsiaalse sidususe minister, võiks Euroopa Nõukogu rassismi ja sallimatuse vastase komisjoni ehk ECRI raporti ilma pikema jututa kokku võtta.

Mis aruanne see täpsemalt on? Lühidalt öelduna on tegu ideoloogilise diktatuuri kehtestamise ja teisitimõtlejate suukorvistamise ürituse ühe valgustavaima näitega. 

Kommentaaris tsiteerin soovitusi, mida ECRI raportöörid Eesti Vabariigi valitsusele ja riigiasutustele ohtralt jagavad. Loetelu on pikk ja helde ning Issanda päev läheks enne looja, kui kõik ECRI diktatuurilised ja noorkommunistliku innukusega esitatud soovitused üles loetud ja adekvaatselt kommenteeritud saaks.

Seetõttu pean piirduma raportis leiduvate üksikute ettepanekute tsiteerimisega. Kuid piisab nendestki mõistmaks, et mugav ja liberaalne eurobürokraat ei viitsigi enam eriti teeselda.

Raportist vaatab täiesti avalikult vastu mõttediktatuuri kehtestava fundamentalisti pale.

Head kaasamõtlemist!