Immigrandid saabuvad Lesbose saarele Frontexi laevade poolt kaitstuna. Foto: Scanpix

Frontexi laevadel, mille rivistuses oleks ka Eesti mehed, pole volitusi migrandilaevu tagasi Türgi poolele tõrjuda. Eesti piirivalvurid peaks osalema sissetungijate tõrjel Egeuse meres Kreeka või mõne muu sõbraliku riigi piirivalve koosseisus. Vastasel juhul osaleme me sisuliselt migratsioonile kaasaaitamises, kirjutab Aldo Maksimov. 

Pöördun Eesti riigi ja siseminister Mart Helme poole kui Eesti ja Euroopa Liidu kodanik ning samas ka Egeuse meres asuva Samose saare loomekodu peremees. Minu sõnum on, et 20 piirivalvurit, mille minister Helme lubas kreeklastele abi, on mõttetu žest.

Kohe selgitan. Probleem on selles, et Kreeka piirivalve kõrval patrullivad Egeuse mere territoriaalvetes Frontexi laevad (mille rivistuses oleks ka Eesti mehed), millel ei ole aga volitusi migrandilaevasid tagasi Türgi poolele tõrjuda. Ehk et antud juhul Kreeka laevad kaitsevad ja tõrjuvad ning ELi poolt mahitatud Frontexi alused tegelevad merepäästega, ning toovad pagulased Kreeka rannikule. Sellises olukorras on õigustatud küsimus; kas Frontexist on ka mingit kasu, või ainult kahju? 

Paar päeva tagasi ETV Ringvaate stuudiosse kutsutud PPA juhtivkorrakaitseametnik Toomas Malva ütles, et Eestist Kreekasse appi minevad 20 piirivalvurit hakkavad tegutsema Euroopa piirivalveagentuuri Frontexi juhtimisel. 

Ta lisas: “Kuivõrd me läheme sinna Euroopa piirivalveagentuuri Frontexi koosseisus, siis nemad kehtestavad reeglid ja taktika ja minu teada sellist taktikat, nagu Kreeka piirivalvelaevad lükkasid inimesi eemale, Türgi poolele tagasi, me ei kasuta. Meie käsitleme neid kui merehädalisi,” rääkis Malva. 

Mul on natuke isegi kahju meie jõustruktuuridest, kes võibolla ei saa täpselt aru, millised on nende volitused Frontexi raames. On võimalik, et ka minister Mart Helme pole kursis sellega, kuidas on võimalik ELi ja Kreeka välispiiri kaitsta, kellel on mis volitused jne.

Ainus viis praegu on konsulteerida ja leida viis, kas oleks võimalik, et Eesti piirivalvurid osaleks pagulaste tõrjel Egeuse meres Kreeka või mõne muu sõbraliku riigi piirivalve koosseisus. Vastasel juhul osaleme me sisuliselt migratsioonile kaasaaitamises.