Mart Helme sõnul saab Feministeerium tarbetult suurt riiklikku toetust, millele võiks leida oluliselt paremat rakendust. Foto: kuvatõmmis ETV saatest "Esimene Stuudio"

EKRE esimees Mart Helme väljendas eile ETV debatisaates "Esimene stuudio" soovi võimule tulles kärpida Feministeeriumi riigi poolset tarbetult suurt rahalist toetust ning suunata vabanevad vahendid näiteks puuetega inimeste toetuseks või pensionite tõstmiseks. Helme sõnul sai ta Feministeeriumile eraldatavatest sadadesse tuhandetesse küündivatest toetustest teada Objektiivi vahendusel.

EKRE esimees Mart Helme ütles eile ETV debatisaates "Esimene stuudio", et nende erakond on koalitsioonikõneluste käigus pannud lauale korduvalt kärpekavasid, mis puudutavad nii valitsusväliseid organisatsioone kui ka liigset bürokraatiat. Eriliselt tõi ta aga välja MTÜ Oma Tuba all tegutseva Feministeeriumi, mis neelab tema hinnangul täiesti tarbetult sadu tuhandeid maksueurosid, mida saaks palju otstarbekamalt kasutada näiteks puuetega inimeste toetuseks, pensionite tõstmiseks, avalike teenuste kättesaadavuse parandamiseks:

"Meie erakond on juba mitmel korral pannud laua peale ka kärpekavasid. Ja noh, toon teile sellise näite… meil praegu seal kirglikult korraldavad mingisuguseid väikeseid piketikesi Feministeeriumi eestvedamisel inimesed. Feministeerium, mis peaks olema nii-öelda kolmas sektor ja kodanikualgatuse korras toimiv MTÜ, saab näiteks käesoleval aastal riigilt 60 000 eurot(!) toetust. Me arvame, et see on täiesti tarbetu toetus ja selliseid toetusi nii-öelda kolmanda sektori valitsusvälistele organisatsioonidele makstakse Eestis kümnetes ja kümnetes miljonites.

Ja need on kohad, kus me vaatame üle, kas need on otstarbekad ja kasutame neid asju hoopis teiste asjade peale: puuetega inimeste toetuseks, pensionite tõstmiseks, avalike teenuste kättesaadavuse parandamiseks. Pluss me oleme täiesti ühel meelel, ja see on väga paljudesse koalitsioonilepingu punktidesse läinud, me väga selgelt kavatseme kärpida bürokraatiat ja ka bürokraatia kulusid. Me leiame kindlasti sisemistest reservidest katteallikaid."

Saatejuht Andres Kuusk tundis seepeale muret, et kas EKRE kavatseb siis hakata kärpima neid liikumisi, kelle seisukohad neile ei sobi.

Helme sõnul ei ole see nende kavatsus ning lisas, et ta tõi näite Feministeeriumi varal lihtsalt seetõttu, et oli nende heldest riiklikust rahastusest lugenud just samal päeval portaalist Objektiiv:

"Ma lugesin täna Objektiivist – ma ei teadnud, kas nad saavad mingit toetust või ei saa – ja Objektiivis oli ära toodud aastate lõikes, kui palju kümneid tuhandeid, kokku sadu tuhandeid on nad saanud viimase viie-kuue aasta jooksul. No, ma ütleks, et Varro Vooglaiu Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks ei saa riigilt mingisugust toetust… aga miks siis mõned teised saavad? Kui meil on valitsusvälised organisatsioonid, siis tegelegu oma rahaasjadega ise."

Seepeale tundis Kuusk huvi, et keda EKRE veel kärpida kavatseb. Helme sõnul tal aga mingit nimekirja ei ole ning toonitas veelkord, et Feministeerium oli talle hetkel lihtsalt kõige kättesaadavam ja ettejuhtuvam näide. Helme soovis aga veelkord rõhutada, et "riik raiskab ja kulutab raha paljude asjade peale, millele riik ei peaks raha kulutama, selle asemel, et kulutada seda raha tõepoolest riigi funktsioonide täitmiseks."

Kuusk ei jätnud aga jonni ning küsis ka kolmandat korda, kas siinkohal ei ole siiski natukene tegemist meelsuse karistamisega – "et seisukoht ei meeldi, võtame raha ära, paneme kinni"?

Mart Helme kinnitas veel korduvalt üle, et sellega kindlasti tegemist ei ole ning kedagi kinni ei panda. Küll aga väljendas ta soovi selliste organisatsioonide riiklikku rahastust üle vaadata ning seda proportsionaalsemalt jagada:

"See on täpselt samasugune jutt nagu see, et EKRE tuleb võimule ja paneb NO teatri kinni. No NO teater läks ise kinni. Mida me oleksime teinud. Jah, me oleksime riiklikku rahastamist vähendanud. Riiklikku raha sai see teater vahetult enne sulgemist samuti väga suures koguses, nii et me vaatame üle, miks mõne teatri nagu Vana Baskini teatri jaoks ei leita isegi mingit närust kolmekümmend viit tuhandet, aga mingi teater kullati siin üle miljonitega. Nii et me vaatame need asjad üle. Me paneme need asjad proportsiooni."

Toimetas Martin Vaher

Riiklikult rahastatud Feministeerium korraldab täna koalitsioonikõneluste vastase piketi