Ärma talu. Foto: Toomas Huik, Postimees/Scanpix

Ärmatamise peatüki Eesti poliitikas võib lõpetatuks lugeda alles siis, kui EAS-i ebaseadusliku toetamisotsuse eest võetakse vastutusele kas ametnikud, valdkonda juhtiv minister või maksab raha tagasi president Toomas Hendrik Ilves ise, leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.

Üleeile teatas EAS-i juhatus, et puudub alus küsida president Ilveselt tagasi 90 protsenti OÜ-le Ermamaa makstud eurotoetusest ja seetõttu maksab EAS ligi 152 000-eurose toetuse Euroopa Komisjonile tagasi omavahenditest – seega Eesti maksumaksja taskust.

President Ilves on tasunud EAS-ilt toetuseks saadud, kuid mittesihipäraselt kasutatud rahast tagasi vaid 10 protsenti ehk 19 000 eurot.

Artur Talvik: varsti on meil pukis Trump kuubis

Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Artur Talvik ütles aga ERRile, et EAS-is otsiti teadlikult võimalusi teha president Toomas Hendrik Ilvesele kingitust. Talviku hinnangul kannatab avaliku võimu maine selle looga päris kõvasti.

Kui tema sõnavõtt tõi kaasa “etableerunud riigiametnike lausrünnaku”, kirjutas Talvik oma Facebooki-lehel:

“Nad süüdistasid mind populismis ja nõudsid, et nõunik mu vaigistaks. Mattson ja ko, saage juba ometi aru, et kui selline karistamatu ärmatamine siin riigis jätkub, siis on varsti meil pukis trump kuubis ja te teete jälle imestunud nägu, et oih, kuidas see juhtus. Tulge mõistusele ja astuge sellest ringkaitsest välja. Kui poliitiline kultuur ei muutu nüüd ja praegu, siis varsti ei ole enam midagi muuta. Siis meenutate minu “populismi” igatsusega.”

Martin Helme: pannakse nahaalselt tuima

Rahvuskonservatiivide parlamendifraktsiooni juht Martin Helme ei varja oma nördimust selle üle, kuidas “ärmatamist” püütakse kinni mätsida.

“Praegune valitsus lubas meile ametisse astudes uut poliitilist kultuuri. Nüüdseks on selgunud, et pannakse veelgi nahaalsemalt tuima. Kui eelmine ettevõtlusminister Liisa Oviir leidis, et EAS on käitunud valesti ja algatas uurimise, siis praegune minister Urve Palo annab mõista, et Ilvese talu ehitamine maksumaksja rahaga on igati JOKK,” ütles Helme.

EKRE poliitik juhtis tähelepanu ka Keskerakonna kummalisele käitumisele:

“On lihtsalt arusaamatu, miks annab toimuvale vaikiva heakskiidu ka Keskerakond, kes veel opositsioonis olles nõudis OÜ Ermamaaga seotud mahhinatsioonide avalikustamist. Peaministriparteil oleks võimalik süüdlased vastutusele võtta, ent nagu näha, on tehtud poliitiline otsus asja mitte torkida, küll rahval varsti meelest ära läheb. Kui EAS-i esindaja ütles ETV “Ringvaates”, et nad tahavad OÜ Ermamaa teema lõpetatuks lugeda, siis tegelikult ei ole enne midagi lõpetatud, kui leitakse isik või isikud, kes vastutusele võetakse.”

Kolm lahendust

Martin Helme pakkus välja kolm lahendust.

“Kui otsustataks, et EAS-i toetusraha ei küsita tagasi OÜ Ermamaalt, siis peaksid toetuse maksma kinni otsuse teinud ametnikud. Teine võimalus on, et valitsus võtab poliitilise vastutuse ning EAS-i tegevuse eest vastutav minister, antud juhul Urve Palo, astub tagasi,” ütles Helme.

“Kolmas, kõige aumehelikum lahendus oleks, kui president Ilves näitaks üles suuremeelsust ja maksaks ligi 150 000 euro suuruse toetuse ise EAS-ile tagasi. Pikali see teda ei lööks, alles eelmisel nädalal sai Ilves Saksa Bertelsmanni fondilt 200 000-eurose autasu.”