Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juhi Martin Helme sõnul on Eesti õiguskaitseorganid ja julgeolekuametid valitseva režiimi jõuõlg, mille toel ahistatakse opositsiooni.
Riigikogu võttis esmaspäeval 18. septembril Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna saadikult Kert Kingolt saadikupuutumatuse. Eesti ühispartei silmakirjalikkuse tiris riigikogus taas avalikkuse ette Martin Helme.
EKRE esimees alustas kõne tõdemusega, et Kingo prokuratuuri meelevalda heitmise näol pole tegemist ei normikohase juriidilise protsessi, õigusriigi ega süütuse presumptsiooniga. "See kõik on täielik jama," leidis Helme.
Helme hinnangul on riigikogus sarnaseid kuluhüvitiste kasutamise eksimusi juhtunud vähemalt sadakond ja alati on riigikogu kantselei selle raha tagasi küsinud, millega probleemid on lahendatud ja kedagi pole seni kohtu alla antud. Kingo puhul tehti seda esimest korda.
"Meil ei ole mingit õigusriiki, meil ei ole mitte mingisugust võrdsust seaduste ees. Meil ei ole mingisugust põhjust öelda, et las asutused teevad oma tööd, sest see töö, mida asutused teevad. See on õel, kuri, korrumpeerunud, alatu, kahetasandiline õigussüsteem, mida meile siin näidatakse. Ärge teeselge, et te usute, et siit tuleb mingi aus kohtuprotsess, ja selle tõttu te annate võimaluse nüüd prokuratuuril asja uurida: meie laseme kohtutel seda asja," rääkis Helme.
"Tuletame nüüd meelde, millisel moel meie õigussüsteem töötab. Meil istub siin rõõmsa näoga pedofiilseid pilte teinud inimene. Ei prokuratuur, ei politsei, ei lastekaitse, ei ajakirjandus, mitte keegi ei liigutanud lillegi, sest et see inimene kuulub süvariigile ja teeb nende räpast tööd nii palju, kui on vaja ning millal on vaja."
"Meil on Liina Kersna, kes koos uue kolleegiga [Mario Kadastik] kantis raha. Ka siis ei näinud prokuratuur mitte midagi. Keit Pentus-Rosimannus. Me pidime kohtu kaudu taotlema, et prokuratuur alustaks menetlust. Natuke aega liigutas pabereid ühest lauanurgast teise, siis leidis, et põhjust asja [Autorollo skandaal ja/või iseenda EL kontrollikotta määramine] uurida ei olegi. Meil on Indrek Tarand, kes jäi autoroolis vahele kriminaalse joobega ja pääses kriminaalkaristuseta."
Helme jätkas Eesti õigussüsteemi "kiitmisega": "Suurepärane õigussüsteem! Kõigile võrdne, mõõdab kõigile ühtemoodi. Meil on peaprokurör, kes räägib, kuidas temal on väike butiik, tema ei tee mitte midagi, tema ei saagi kõigist jagu."
Ta tuletas meelde, kuidas kiusati Marti Kuusikut ja osutas Eesti õigussüsteemile, milles protsess ise tähendab laristust:
"Aga tuletame meelde Marti Kuusikut. Nõuti, oi kuidas nõuti [tema karistamist]! Meil oli siin see rida saadikuid, kes rääkis, et meid ei huvita pisiasjad, me juba teame, et ta on süüdi."
"Mida maksab sellises olukorras õiguskantsleri jutt, et peame ikka meeles, et kuni süüdimõistva otsuseni on süütuse presumptsioon? Eestis mitte mingisugust süütuse presumptsiooni ei ole. Marti Kuusiku kohtukulud ületasid 60 000 eurot. Ainult tänu erakonna rahalisele abile sai ta ennast kaitsta ja sai lõpuks ülemkohtus õiguse. … Aga protsess oligi ju karistus. Kolm aastat tema elust võeti ära. Närve ja aega ei saa nagunii tagasi, tervist ei saa nagunii tagasi," toonitas Helme.
Helme arvab, et mitte keegi ei usu enam Eesti nõndanimetatud "õigusriiki", millest on saanud naljanumber. Samamoodi erapoolikult käitub tema arvates õiguskantsler Ülle Madise.
"Protsess on ka karistus kõikides nendes muudes juhtumites, mida me näeme, kus nii-öelda konservatiive alati täie rauaga karistatakse, mille juurde meile räägitakse midagi õigusriik Eestist… Nalja teete või? Mitte keegi Eestis ei usu õigusriik Eestisse, mitte keegi Eestis ei usu, et prokuratuur on aus ja erapooletu. Ja tänase järel ei usu ma enam ka seda, et õiguskantsler on aus ja erapooletu."
"Meil ei ole õigust ja meil ei ole õiglust," rääkis Helme.
"Nagu me siin pool tundi tagasi riigikogu päevakorda arutades nägime, ei ole mitte midagi jäänud järele seadusandlikust raamistikust, mille järele riigikogu tegutseb. Reeglid on kõik ammu aknast välja lennanud, tehakse seda, mida tahetakse, sellepärast et nii saab."
"Täna me elame sellises riigis, kus prokuratuur ja julgeolekuasutused on valitseva režiimi jõuõlg opositsiooni represseerimiseks. See on Kert Kingo kaasuse tuum. Meil on prokuratuur, meil on KAPO, meil on muud julgeolekuasutused, kes jõustavad valitseva partei oponentide suhtes justiitsroima. Täpselt sellega hetkel tegeletakse. Teie kõik hääletate rõõmsate nägudega, teesklete, et me toetame Eesti õigusriiki."
Lõpetuseks ta leidis, et opositsioonipoliitikud saavad oma eksimuste eest alati karistatud "täie rauaga". Ta kordas, et Kingol ilmselt "käsi raudu ei väänata" ja vangi ei panda, kuid protsess on ise karistus.
"See, mida täna tehakse Kert Kingoga, on karjuv ebaõiglus, karjuv ülekohus. Sel päeval, kui reformierakondlased hakkavad samasuguste tegude eest saama samasuguseid krimasju, siis ma olen nõus Ülle Madisega," võttis Helme oma kõne kokku.
Toimetas Karol Kallas