Martin Helme tõrvikurongkäigul kõnet pidamas 24.02.2019. Foto: Scanpix

"Oleme erakonnas otsustanud, et poleks sobilik Marian Võsumetsaga selles kapatsiteedis suhelda. Kohtleme teda nagu Sputniku "ajakirjanikke". Kui PM/Reporter tahab EKRE-lt millegi kohta kommentaari, saadab mõne päris ajakirjaniku," andis Martin Helme oma Facebooki lehel reporter Võsumetsa tööle hinnangu.

"Seoses sellega, et Võsumets on (lõplikult) kapist välja tulnud võitleva vasakradikaalse multikultitajana ei saa teda enam käsitleda ajakirjanikuna," põhjendas Helme erakonna otsust.

Lisades, et oma pühapäevaõhtusele valimispeole on EKRE otsustanud Kanal2/PM kaameraid mitte lasta.

"Siis pole vähemalt võimalik see, et võtavad tänaval mõnel purjus soomlasel sabast kinni ja panevad samasse klippi meie istumisega, jättes mulje, et meil käib mingi läbu. Meil sellevõrra toredam istumine, kui mingid propagandistid ei hiili ringi, et püüda iga hinna eest kätte saada halvustavaid kaadreid. Minge filmiga Elurikkuse pidu Teletornis," kirjutas Helme oma postituses.

Vaata Marian Võsumetsa reportaaži rongkäigult SIIT (15:09 – 21:37)

Rongkäik oligi mitmekesine

"PM/Reporteri "ajakirjanik" tegeleb varjamatult sellega, et nõuab välismaa keeles põlisrahva osakaalu ja otsustusõiguse vähendamist Eestis," kritiseeris Helme esmaspäeval Kanal 2 uudistesaate "Reporter" eetris olnud Marian Võsumetsa kajastust Eesti Vabariigi aastapäeva õhtul toimunud tõrvikurongkäigust.

Jätkates: "On uhke ja raevukas oma soovis suretada välja oma rahvus, ehk muuta meid vägisi, meie tahte vastaselt "mitmekesisemaks". On väga õel, valelik ja tige inimeste suhtes, kes soovivad vastupidi, hoida ja edendada meid rahvana, põlistada meie peremeheõigust siin maal. Teeb seda kõike "sõltumatu ajakirjaniku" tiitli tagant.

Põlgus, mida ta tunneb liiga valge ja liiga eestlasliku Eesti suhtes selgitab, miks ta on nii varmalt valmis valetama. Kui asi peab muutuma, siis on ju kõik vahendid lubatud.

Tõrvikurongkäigus oli nii noori kui vanasid, naisi kui mehi, oli ka mitte-eestlasi. Mu meelest täitsa mitmekesine, aga see pole see õige mitmekesisus, eks. Mingit märatsevat röökimist polnud, oli vali skandeerimine, mis vaheldus rahvuslike lauludega. Aga eks kõik, kes kohal olid või adekvaatseid videosid näinud, teavad seda isegi."

Vasakpoolsete sallimatus

Helme lisas Postituses, et tegelikult peaks muutuma esiteks see, et radikaalsed vasakpoolsed ei saa teeselda, et nad on ajakirjanikud või kajastavad uudist. Kui tahad teha ideoloogilist tööd, ära pane endale ette viigileheks "ajakirjaniku" tiitlit.

Teiseks võiks muuta oma "haledat ja tüütut, ammu läbi nähtud kahepalgelisust, jutlustades oma sallivusest, olles samas täielik totalitarist".

"Kui sulle ei meeldi tulla tõrvikurongkäigule, ära tule. Paljudele meeldib, kas meil võiks olla veel niipalju vaba maa, et igaüks saab tähistada oma riigi sünnipäeva nii, nagu meeldib? Kas konservatiivid läksid roosade vulvamütsidega radikaalfeministide "naiste"marssi vastuprotestiga segama? Olime palju sallivamad, kui teie, tülgastavalt kahepalgelised tolerastid. Vasakpoolsete arusaam sallivusest on ela ja lase surra! See peab muutuma," kirjutass Helme.

Kolmandaks soovis Helme, et lõppeks valetamine.

"Purjus inimesi leiab Tallinna vanalinnast iga päev suvalisel kellaajal. Eriti aga nädalavahetuse õhtul ja veel eriti pühade ajal. Sama päeva hommikul paraadi ajal õnnestus mul perega kohvikusse minnes kokku põrgata mitme väga rõõmsasse tujusse joonud kodanikuga. Kas see võimaldab väita, et terve paraad oli joodikute räme lällutamine? Need, keda Võsumets oma klippi pani polnud isegi rongkäigu osalised, vaid püütud lihtsalt suvaliselt tänaval kinni. Hale, piinlik, tülgastav Sputniku tasemel propaganda," lisas Helme.

Toimetass: Lennart Käämer

Repliik: "Reporteri" kajastus tõrvikurongkäigust oli piinlikult eksitav ja ebaprofessionaalne