Enda sõnul pugemise kunstis musta vöö saavutanud tippametnik Matti Maasikas. Foto: Scanpix

Eesti riigi ametnik olgu rahva teener, mitte pugemisega tippametnike klassi jõudnud karjerist. Kes rahvast teenida ei suuda, olgu lihtsalt vait või taandugu talle mittesobivast ametist, kirjutab Aldo Maksimov. 

Postimees avaldas 15 aastat tagasi mahuka artikli diplomaat Matti Maasikast pealkirjaga „Musta vööga kantsler“. 

Artiklit lugema asudes tekib esmalt mulje, et viimasel ajal võitlevaid poose sisse võttev diplomaat Matti Maasikas võlgneb oma hiilgava karjääri mõnele idamaisele võitluskunstile. Oleks ju vägev!

Edasi lugedes võtab aga kiirelt maad pettumus, sest selgub, et tegemist on hoopis eriti libeda tegelasega, kes uksega ei eksi ning kelle karjäär tugineb asjaomase isiku enda sõnutsi… pugemisele, milles tal on ette näidata „must vöö“. See on mehe enda väljendus.

Kindlasti on Eesti ametnikkonna hulgas taolisi võimekaid tegelasi teisigi ning teema ei vääriks erilist tähelepanu, kui endisest edasipürgivast ametnikust vahepeal „tipp-ametniku“ klassi tõusnud Maasikas juhtum ei demonstreeriks üldisemat asjade seisu, kui ühe „musta vööga“ pugeja eksistentsiaalset sisekriisi muutuvas maailmas.

Diplomaadid on viimistletud sõnakasutuse meistrid. Hiljaaegu Mart Helme aadressil rämedavõitu sõnapruukimisega avalikkust üllatanud Matti Maasikas on ilmselt omadega plindris – et „musta vööga“ ametnikel muutuvas Euroopas enam väga hästi ei lähe, sellest annab tunnistust ka teise diplomaadi Jaak Jõerüüdi närviline retoorika. 

Milles on asi? Ideaalne ametnik on rahva teener ja väljendab riigi huve. Riik omakorda on rahva tahte väljendus ja rahva huvide kaitsja. 

Erinevalt rahva enamiku tahet ellu viivast ideaalsest ametnikust on süvariigi (deep state – kui kasutada USA presidendi Donald Trumpi meediameeskonna väljendit) ametnik rahva huvide asemel eesmärgiks seadnud omaenda võimu kindlustamine mingi väikese huvigrupi esindamise kaudu. 

Edasi liikumine on sellistel „tipp-ametnikel“ toimunud mööda süvariigi hämaraid urge ning võimukoridoride soppe. Nüüd on aga jõutud olukorrani, kus tee peal ees on suur kivi, millest kuidagi läbi ega ümber pugemisega ei saa. Suur kivi väljendab rahva tahet muutuvas maailmas.

Eesti riigi ametnik olgu rahva teener. Kes rahvast teenida ei suuda, olgu lihtsalt vait või taandugu talle mittesobivast ametist.