Mehhiko president Andres Manuel Lopez Obrador Foto: Scanpix

Märtsis aset leidnud hiiglaslikul rahvakogunemisel lausus Mehhiko president Andres Manuel Lopez Obrador, et Kesk-Ameerika riik ei saa enam kunagi Ameerika Ühendriikide kolooniaks ning kutsus üles riigi naftaressursse kodanike vahel õiglaselt jagama. 

Obrador kutsus 18. märtsil Mehhiko pealinnas kokku hiiglasliku miitingu, millest võttis osa kümneid tuhandeid inimesi. Sündmus oli mõeldud tähistama 1938. aastal vastu võetud otsust natsionaliseerida Mehhiko naftaväljad, kupatades sedasi välja riigi musta kulla tulud eksproprieerinud välisfirmad. Muuhulgas oli tegemist Obradori 2024. aasta presidendivalimiste valimiskampaania avanguga. 

Pöördudes Mexico keskväljakule kogunenud rahvahulga poole pühendas Obrador suure osa oma kõnest Ameerika Ühendriikide Mehhiko suunalise poliitika kritiseerimisele. Põhifookuses olid USA kõrgete poliitikute sõnavõtud, millega kutsuti Ühendriikide administratsiooni teostama Mehhikos narkokartellide vastase võitluse nimel militaarne interventsioon, vahendab portaal Geopolitical Economy. See poliitiline sentiment on praegu tuult tiiba kogumas Ühendriikide vabariiklaste partei parempoolsemas tiivas. 

"Me tuletame [Ameerika] silmakirjalikele ja vastutustundetutele poliitikutele meelde, et Mehhiko on iseseisev ja suveräänne riik, mitte Ühendriikide koloonia või protektoraat" sõnas Obrador rahvahulkade ees. "Me ei luba [ameeriklastel] enam kunagi rüvetada meie kodumaa iseseisvust ega trampida meie väärikusel… oluline on mõista et me ei ela enam Felipe Calderoni või Garcia Luna valitsuste all – hämarate sidemete aeg, mis põimisid Mehhiko poliitilist eliiti ja USA valitsust on otsa saanud" deklareeris Obrador. 

Lisaks naftatulude kanaliseerimisele riigi eelarvesse on Obradori valitsus hiljuti võtnud vastu otsuse natsionaliseerida riigi hiiglaslikud liitiumi varud. Sarnaselt nafta ja sisepõlemismootoritega 20. sajandil on liitium saanud 21. sajandil elektriautode tootmise võtmeressursiks, mis tõotab Mehhikole tuua järgnevatel aastakümnetel sisse sadades miljardites eksporttulusid. 

Toimetas Adrian Bachmann