Mehhiko abordiaktivistid nõudmas abortide legaliseerimist. Foto: Scanpix

Mehhiko ülemkohus otsustas kolmapäeval föderaalselt dekriminaliseerida abordi, leides, et praegune sünnieelne lapsetapu keeld on vastuolus põhiseadusega.

"Kohtu esimene koda otsustas, et õigussüsteem, mis näeb ette karistust abordi eest föderaalses kriminaalkoodeksis on vastuolus põhiseadusega, kuna see rikub naiste, sealhulgas rasedate inimeste inimõigusi," teatas ülemkohus sotsiaalmeedias.

Abort oli juba dekriminaliseeritud 12 Mehhiko osariigis 32-st. Alles mõned päevad varem dekriminaliseeriti abort Mehhiko keskosas paiknevas Aguascalientese osariigis, vahendab CNN.

Otsust kiitsid internetis abordiaktivistid, kes moodustavad nii-öelda Rohelise Laine, mis kujutab endast ühiskondlikku liikumist üsasisese lapsetapu seadustamiseks, mis on levinud üle Ladina-Ameerika alates selle sajandi algusest.

Mehhiko ülemkohus leidis juba 2021. aastal, et abordi kriminaliseerimine on vastuolus põhiseadusega, kui langetas otsuse Coahuila osariigi seaduse vastu, mis oleks karistanud aborti sooritanud naisi kuni kolmeaastase vanglakaristuse ja rahatrahviga.

Pärast seda, kui Ameerika Ühendriikides kaotati 2022. aastal üleriigiline abordi lubatavus ning osariigid said õiguse keelata laste sünnieelset tapmist, on USA elanikud hakanud aborte sooritama Mehhikos.

Toimetas Martin Vaher