Kaja Kallas. Foto: Scanpix

Kuigi hiljuti toimunud Euroopa Liidu riigijuhtide mitteametlikul kohtumisel paistis, et Kaja Kallas saab Euroopa Komisjoni kõrge välisesindaja koha, siis tänaseks pole Itaalia peaminister Giorgia Meloni tema kandidatuuriga nõus.

Itaalia Vendade partei liikmete sõnul annaks Kallase välisesindajaks saamine liiga palju võimu Euroopa Parlamendi reformistide tiivale, mis ei peegelda viimaste valimiste järel kujunenud jõudude vahekordi, vahendab ReMix.

Ametlikuks põhjusena nimetavad Meloni ja tema juhitud ECR Euroopa Parlamendi fraktsioon, et nendega ei peetud Kallase osas nõu. Tegelik põhjus võib olla, et üldiselt läks Uueneva Euroopa fraktsioonil neil valimistel halvasti, see ei ole Euroopa Parlamendis enam suuruselt kolmas saadikurühm ja Kallas annaks neile Euroopa asjades ülemäärase võimu.

Lisaks osutatakse, et Meloni võib Kallase puhul peljata, et tema tähelepanu keskendub liialt idasuunale ja Vahemeri ning sisserände probleemidele ei pöörata piisavalt tähelepanu.

Kallase nimetamise vastu on väidetavalt ka mitmed Euroopa Rahvapartei fraktsiooni juhid.

Euroopa ülemkogu, millel riigijuhid peaksid paika panema uue Euroopa Komisjoni ja Parlamendi tippametid, tomub 27.–28. juunini.

Toimetas Karol Kallas