Saksa kantsler Angela Merkel on praktiliselt taganenud toetamast Euroopa Liidu pagulaskvootide süsteemi ning propageerib nüüd pigem "paindlikku solidaarsust" ja Aafrika abistamist illegaalse migratsiooni ennetamiseks.
"Kui me ei suuda pakkuda ühist vastest illegaalse migratsiooni küsimusele, siis satuvad küsimärgi alla Euroopa Liidu alused. Siin on tarvis tegutseda," ütles Merkel läinud nädalal Euroopa Rahvapartei (EPP) koosolekul.
Merkel paistis ütlevat lahti pagulaskvootidest, millele on edukalt vastu astunud Ungari, Poola ja Tšehhi, ning uue kantsleri Sebastian Kurzi juhtimisel ka Austria.
"Kantslerina kuulun ma Euroopa Ülemkogusse… ning enamushääletuse küsimus [kvootide toetuseks] ei ole seal asjakohane. Lahendus selles vallas tuleb kindlasti Euroopa Ülemkogus ette valmistada," ütles Merkel.
Edasi rääkis ta juba pinnapealselt "paindlikust solidaarsuse süsteemist, milles igaüks saab anda oma panuse."
"Lõppkokkuvõttes piirivalvuritest ei piisa," väitis kantsler ning rõhus ka omalt poolt hiljuti George Sorose poolt pakutud plaanile saata Aafrikasse raha, et hoida ära edasised illegaalse rände lained kõnealuselt kontinendilt.
Mäletatavasti soovitas Soros Euroopa Liidul saata Aafrikasse mõnda aega 30 miljardit eurot aastas, võttes selle raha vajadusel laenuks.
Merkel väljendas kahetsust, et "arenguabi ei koordineerita üleliiduliselt," mis muudab pingutused ebaefektiivseks, ning andis mõista, et liikmesriikide välisabi-eelarved võiks võtta oma kontrolli alla Brüssel.
USA ökonomisti Michael A. Clemensi hiljutise uuringu järgi võib arenguabi aga massiimmigratsiooni pigem soodustada, tõstes "majanduskasvu, tööhõive ja julgeoleku ainult teatud tasemeni."
Clemens toob esile, et "peaaegu kõik vaesed riigid, mis rikkaks on saanud, on kogenud kasvavat [inimeste] väljavoolu. Majapidamiste sissetuleku kasvuga kaasnes emigratsiooni kasv," kirjutab ta.
"Kõrgemad sissetulekud võrduvad paremate võimalustega emigreeruda, võimaldades ühtlasi investeerida asjadesse, mis kutsuvad inimesi emigreeruma ja soodustavad seda – nagu juurdepääs internetile, võõrkeelte valdamine, ärisidemed välismaal, või turismireisid."