Austria välisminister Karin Kneissl. Foto: Scanpix

Austria uus välisminister Karin Kneissl kritiseeris teravalt Saksa kantslerit Angela Merkelit otsuse eest 2015. aastal migrandid maale kutsuda, mis toimis “kui tõmbefaktor.“

Ühtlasi tunnustas Kneissl Ungari peaministrit Viktor Orbánit tehtud töö eest Euroopa piiride kaitsmisel.

Vabaduspartei poolt ametisse nimetatud sõltumatu poliitik rõhutas vajadust Euroopa Liidu “varjupaigasüsteem ja piirikorraldus tervikuna põhjalikult ümber korraldada” ning võtta selles vallas eeskuju Orbánist, kes tema sõnutsi toimis piire paremini kindlustades õigesti.

Pagulaste teemat puudutades ütles Kneissl: “Austria on alati inimesi soojalt vastu võtnud. Aga samuti tuleb endalt küsida, kust? Ma mäletan lapsepõlvest, kui Poolas sõjaseisukord välja kuulutati, ning siis olid meie klassis äkisti viis poola last, kes olid üksinda tulnud. Nemad olid päriselt saatjata alaealised.”

“Samasuguseid asju tean ma inimeste kohta, kes tulid Tšehhoslovakkiast, Ungarist,” jätkas minister. “Bussid täis eakaid, haigeid ja lapsi, mitte testosteroonist tulvil mehi. [Nood olid] naabrid, kes jagasid meie kultuuri.”

Kneissli sõnutsi on paljud tulijad Põhja-Euroopas pettunud. Ühtlasi väitis ta, et nii mõnigi suundub Itaaliasse sooviga mustal turul raha teenida.

Süüdistades Merkelit migrantide Euroopasse kutsumises, ütles Kneissl: “On inimesi, kes muidu poleks tulnud. Ma reisisin 2015. aasta sügisel Lähis-Idas ja kohtasin paljusid, kes ütlesid: “Merkel kutsus meid!” Nad jätsid oma töökohad kodumaal, et tulla Euroopasse.”

Samal ajal on Austria kantsler Sebastian Kurz Müncheni julgeolekukonverentsil hoiatanud, et ilma tugevate piirideta on “ohus kogu meie maailm.”

“Tükk aega tagasi kõrvaldasime me Euroopa Liidus rahu tagamiseks piirid, aga kui välispiir korralikult kaitstud pole, on need [sise]piirid ohus,” ütles Kurz ja rõhutas, et välispiiri kindlustamata jätmise korral “on ohus kogu meie maailm.”