Saksa kantsler Angela Merkel rääkis eilsel EPP koosolekul vajadusest "europaniseerida" ÜRO julgeolekunõukogu. Foto: Scanpix

Saksa kantsler Angela Merkel ütles eile Euroopa Rahvapartei (EPP) koosolekul Münchenis, et Euroopa peab võtma maailma asjades agressiivsema ja enesekindlama rolli – nüüd, mil USA president Donald Trump paistab lammutavat Teise maailmasõja järgset maailmakorda, kirjutab Bloomberg.

Merkel leiab, et käimas on "maailma reorganiseerimine," mis Trumpi "Ameerika eelkõige" poliitika tingimustes tähendab, et "meil on tõsised probleemid mitmepoolsete lepingutega."

Sellises olukorras on Euroopa Liit kohustatud olema valmis reageerima adekvaatselt arvukatele küsimustele, samal ajal kui globaalsed institutsioonid peavad saama "uuesti testitud."

Suurema poliitilise kaalu saavutamiseks kutsus Merkel Euroopa Liitu üles ühistegevusele julgeoleku ja migratsiooni küsimustes.

Nagu vahendab Daily Express, ütles kantsler, et blokk peaks "europaniseerima" oma kohaloleku ÜRO julgeolekunõukogus, mis sünniks nii, et vetoõigust omava Prantsusmaa kõrval tegutseks ligikaudu 10 roteeruvat liikmesriiki, ning Euroopa Komisjon "kõneleks ühel euroopalikul häälel."

Merkeli meelest vajab maailm Euroopa armee kaitsvat vihmavarju