Merkel täna hommikul autoga oma partei peakorterisse saabumas. Foto: Scanpix

Kantsler Angela Merkeli erakonna CDU Baieri sõsarparteid CSU tabas eilsetel liidumaa valimistel valus tagasilöök, mis vaatlejate arvates võib avaldada mõju valitsuskoalitsioonile Berliinis.

Nimelt sai CSU seekord vaid 37,2 protsenti häältest ning jäi ilma absoluutsest enamusest Baieris, kus on pea üksi valitsenud alates 1960. aastatest.

Teiseks tõusid rohelised 17,5 protsendiga, immigratsioonivastane Alternatiiv Saksamaale (AfD) kogus aga 10,2 protsenti häältest ning jõudis esmakordselt Baieri parlamenti.

Samal ajal platseerusid koos CDU/CSU tandemiga föderaaltasandil Saksamaad valitsevad sotsiaaldemokraadid Baieris 9,7 protsendiga alles viiendaks,  mis on nende halvim saavutus antud liidumaal pärast teist maailmasõda.

Sotside esimees Andrea Nahles ütles selle peale, et üheks nende nõrga tulemuse põhjuseks Baieris on föderaalvalitsuse "kesine sooritus" Berliinis.

"On selge, et miski peab muutuma," ütles Nahles.

Need sõnad on Merkeli jaoks eriliselt pahaendelised, võttes arvesse, et  tal õnnestus neljandaks ametiajaks kantsleriks saada alles pärast seda, kui sotsid olid blokeerinud varasema koalitsioonileppe.

Mäletatavasti valitses Saksamaal pärast viimaseid parlamendivalimisi kuus kuud peataolekut ning maa oli ilma valitsusteta kõige pikema ajaperioodi vältel oma sõjajärgses ajaloos.

"Merkeli ajastu läheneb aeglaselt lõpule"