Mike Pence teatas Rahvuslikus kosmosenõukogus, et USA sõjaväe kuuenda haruna puhutakse elu taas sisse USA Kosmose peastaabile. Foto: Scanpix

USA asepresident Mike Pence teatas Rahvuslikus kosmosenõukogus peetud kõnes, et käesoleval nädalal alustab tööd USA armee uus haru Kosmose peastaap.

USA Kosmose peastaabi (The U.S. Space Command) töö saab ametliku alguse 29. augustil, vahendab USA Today. Kosmose peastaabi esmaseks ülesandeks on sõjaliste kosmosejõudude asutamine. Peastaabi juhiks saab õhujõudude kindral John Raymond.

“Kosmosejõudude eesmärgiks on meie riigi, meie huvide ja väärtuste kaitsmine mõõtmatus ilmaruumis ning Maal meie üldisesse kaitsevõimesse sobituvate kosmosetehnoloogiatega,” rääkis Pence.

Kosmosejõudude asutamine vajab veel kongressi poolt heaks kiidetud eelarvet ja tegevus heakskiitmist, mis saab Pence’i sõnul ka peatselt teoks.

Trumpi administratsioon on kosmosejõudude loomise põhjusena välja toonud Venemaa ja Hiina poolt ähvardavad ohud. Möödunud kuul teatas oma kosmosejõudude loomisest ka Prantsusmaa.

Aastaid on Pentagoni ametnikud sellisesse mõttesse suhtunud põlgusega. Seniseid kosmosejõude haldav õhuvägi on pidanud uue sõjaväe haru loomist liiga kalliks ja pööraseks mõtteks.

Kuid aastate jooksul on suhtumine muutunud ja käesoleva aasta veebruaris kirjutas president Trump alla kosmosejõudude loomise direktiivile.

Toonasel allkirjastamistseremoonial ovaalkabinetis rääkis Trump, et ta näeb uut sõjaväe haru kohustusena kaitsta riiki.

“Minu ülesandeks on kaitsta meie riigi turvalisust, olgu siis selleks Kosmosejõud, mida ma teen täna, või olgu selleks meie piiride kaitsmine,” rääkis president toona.

Edaspidi määratakse ametisse kosmosejõudude eest vastutav asekaitseminister ja programmist – mis alustab tööd õhuväe osana – saab õhujõudude, armee (jalaväe), merejalaväelaste, mereväe ja rannakaitse kõrval kuues USA sõjaväe haru.

Karol Kallas