Rootsi Demokraatide liider Jimmie Åkesson (vasakul) ja Rootsi parlamendi mõõdukast spiiker Andreas Norlén Riksdagis käesoleva aasta 15. oktoobril. Foto: Scanpix

Rootsi rahvusringhäälingu SVT tellitud küsitluse valguses soovib valdav osa mõõdukate ja kristlike demokraatide valijaid, et nimetatud erakonnad kaaluksid koalitsiooni Rootsi Demokraatidega ning riik saaks lõpuks ometi valitsuse.

Läbirääkimisi migratsioonivastaste Rootsi Demokraatidega pooldaksid 85 protsenti mõõdukate ja 83 protsenti kristlike demokraatide valijatest.

Nagu kommenteeris olukorda politoloog Jenny Madestam, on “valijate jaoks tänaval iseendast mõistetav, et tuleb istuda valitsuses või teha koostööd Rootsi Demokraatidega.”

“Aga nii ei arva parteijuhid, kuna neil on nii palju asju, millega arvestada,” lisas ta.

Rootsi Demokraatide peasekretär Mikael Eriksson ütles, et pärast valimisi kutsus nende liider Jimmie Åkesson läbirääkimistele nii mõõdukate liidri Ulf Kristerssoni kui kristlike demokraatide juhi Ebba Busch Thori.

“Kutse on loomulikult jõus,” ütles Eriksson.

Rootsi parlamendi mõõdukast spiiker Andreas Norlén on otsustanud korraldada kolmapäeval 12. novembril Riksdagis uue hääletuse, olles seadnud peaministri kandidaadina üles esimõõduka Kristerssoni.

Nii Kristersson kui sotside liider Stefan Löfven on juba valitsuse moodustamiseks võimaluse saanud, kuid mõlema katse läks luhta.

Reutersi andmetel oleksid mõõdukad ja kristlikud demokraadid valmis moodustama kahekesi vähemusvalitsust, mis praktikas vajaks aga Rootsi Demokraatide toetust.

Rootsi parlamendivalimised toimusid 9. septembril.

Rootsi paremleeris süveneb soov Rootsi Demokraatide abil valitseda?