Mateusz Morawiecki Foto: Scanpix

Poola peaminister Mateusz Morawiecki kritiseerib Saksamaa päevalehes Die Welt avaldatud arvamusloos teravalt Euroopa Liidus valitsevat nõndanimetatud "tugevamate riikide" ülekaalu ehk Prantsusmaa ja Saksamaa "oligarhiat".

Morawiecki sõnul on Euroopa Liit demokraatlik ainult sõnades, kuna Saksamaa ja Prantsusmaa eiravad teiste liikmesriikide arvamusi kui need neile ei sobi, vahendab uudisteportaal ReMix.

Arvamusloos kirjeldab Poola peaminister, kuidas Euroopa nomenklatuur ei pööranud enne 24. veebruaril alanud Ukraina sõda mingit tähelepanu Poola hoiatustele Venemaa osas ja kinnitas, et vähem võimukate liikmesriikide mured jäeti liigagi tihti prantsuse-saksa mõjusfääris olevate Euroopa institutsioonide poolt tähelepanuta.

"Paberil on kõik liikmesriigid võrdsed. Poliitiline reaalsus näitab siiski, et domineerivad Saksamaa ja Prantsusmaa hääled. Meil on ametlikult küll demokraatia, kuid de facto on tegemist oligarhiaga, kus võim on tugevamate riikide käes," kirjutab Morawiecki.

"Tugevad teevad vigu ja samal ajal pole nad võimelised arvestama väljastpoolt tuleva kriitikaga," lisas ta.  

Poola peaminister rõhutas taaskord, et "Euroopa Liidu sees tuleb alla suruda imperialismi oht" ja seda samal viisil, nagu võideldakse Venemaa imperialismiga. Morawiecki kutsus Brüsselit üles "seadma EL väärtuste tippu taas ühised huvid ja võrdsuse". 

Poola peaministri sõnul peavad Euroopa Liidu eesmärgid kehtestama liikmesriigid, mitte EL institutsioonid. 

Toimetas Karol Kallas