Tuuleveski Hollandis taeva ja tulpide taustal. Võibolla on paljud poliitikud vaadanud läbi lillede olukorrale, kus sisserändajate seas räägitakse peade eemaldamisest põlisasukatelt. Foto: Ajith Kumar/Flickr

Rotary klubi aktivistina Hollandis immigrantidele keeletunde andev endine Shelli tegevjuht Dominic Boot (78) on andnud riigi suurimale päevalehele The Telegraaf intervjuu oma kogemustest – muuhulgas moslemitega.

Üldjoontes heatahtlikku ja südamlikku intervjuud vahendades toob Voice of Europe esile, et Booti arvates paistavad asjad moslemite integreerimisega minevat vales suunas.

Kui "vanatulnukate" ehk pikemat aega Hollandis elanud välismaalastega oli veel lihtne suhelda ning üheskoos aegagi veeta, läks olukord keerukamaks musta rüütatud ja pühendunud mosleminaiste astudes areenile, kes ta lõpuks kogukonnakeskusest välja sõid – meesterahvas ei passinud neile tasuta hollandi keelt õpetama.

Keskus kuuletus ja palkas naisõpetaja, Boot aga jätkas keeletundidega omas kodus.

Ta ei ole kaotanud lootust, et ka äsjasaabunud moslemid võiksid aja jooksul Hollandi ühiskonda sulanduda.

"Me ju ikkagi tahaksime jätkata kui üks maa ja üks kultuur, kus me üheskoos "Wilhelmust" (Hollandi hümni – toim) laulame?" unistab endine tippjuht. "Kus me teame, kes on meie merekangelased ja kus me Hollandi ajalugu õpime – selle asemel, et seda hukka mõista, nagu nüüd nii tihti ette tuleb?" 

Ja kui hindud ja hiinlased Hollandis "sageli läbi löövad, siis võiks see ju ka moslemite jaoks võimalik olla?" küsib ta.

Samas ei ole Boot unustanud ka selliseid seiku nagu 8-aastast tütarlast pärimas, kas ta on "marokolane, berber, somaallane, türklane? Et ma hollandlane olin, ei tulnud talle pähegi."

Ja siis veel need kaks moslemipoissi, kes talle teatasid, et "kui meie siin võimule saame, võetakse teil kõigil pea maha!"

Wildersi efekt: Hollandi konservatiiv kutsub koolilapsi üles hümni laulma