Inimesi ümbritseva kaose otsa mustrite loomise ja mõtestamise oskus on üks inimeseks olemise vundament-taiukus. Kaasaja ametlik teadus peab sellist annet tajuveaks.
"Partei keelab sul uskuda oma silmi ja kõrvu.
See on nende lõplik, kõige olulisem nõue."
George Orwell, "1984"
Yale'i Ülikooli teadusajakiri C8 Sciences kirjutab mustrite äratundmise kohta, et see on üks kaheksast inimese tuumik-tunnetusvõimest:
"Mustrite äratundmine ja loogiline mõtlemine on inimaju eriline võime mitte ainult teadvustada mustreid, vaid ka loogikat kasutades mõelda välja, kuidas need mustrid võivad anda aimu, mis järgmisena juhtub. Laiemas mõistes on mustrite äratundmine ja loogiline mõtlemine kogu teadusliku uurimistegevuse vundamendiks. "
Saksamaa närviteadlane ja psühhiaater Klaus Konrad mõtles 1958. aastal välja oskussõna "apofeenia", mis tema käsitluses tähendab psüühiliselt haigete inimeste puhul oskust noppida juhuslikest andmetest välja nende endi jaoks olulist teavet.
Tänapäeval kasutatakse sõna "apofeenia" kõigi arusaamiste sildistamiseks, mis ei sobitu valitseva ideoloogiaga.
Eesti sotsiaalministeerium väidab, et inimese soo "vahetamist" kaitseb Eesti põhiseaduse 12. paragrahv. Reformierakondlasest sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo kinnitas peale ebaloomuliku abielu kehtestamist, et järgmisena tuleb ära teha "soolise enesemääramise" seadus ehk raiuda seadusepügalatesse inimeste "soo muutmine".
Eesti Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatide ja Eesti 200 valitsus soovib kehtestada "sõnavabadust mitte kuidagi piirates" tsensuuriseaduse.
Vähemalt 2015. aastast, tänaseks kümneid kordi kiiremaks muutunud suurest asendamisest, ei sobi "viisakatel" inimestel enam rääkida, nagu massisisserände ja sotsiaalse katastroofi vahel võiks olla mingi seos.
"Partei keelab sul uskuda oma silmi ja kõrvu…"
Sõnaga "apofeenia" kirjeldatakse arusaama "kommunism, sotsialism ja nendepoolne maailma impeeriumite ehitamine on alati toonud kaasa hirmsa ulgumise ning hammaste kiristamise" ja mõistetakse hukka inimesed, kes saavad aru, et Euroopa Liidu ja Ühinenud Rahvaste Organisatsiooniga ei lähe midagi teisiti.
Elik arusaama, et inimeste "soo muutmise" põhjuseks kipuvad pea alati olema vaimsed probleemid ja sotsiaalne reostus ning sellel pole loomuliku soo muutmisega midagi pistmist.
Või tõdemust (lk 43):
"Arukas lahendus, kuidas hoida inimesed loidude ja kuulekatena, seisneb lubatud arvamuste kogumi väga ranges piiramises, lubades samas antud arvamustekogumi raames pidada väga elavat arutelu, sealjuures isegi õhutades tagant kriitilisemate ja teisitimõtlejate seisukohtade levikut. Selline olukord loob inimeste jaoks mulje, et sõna on vaba, kuigi samaaegselt ja järjepidevalt sunnitakse inimestele debati ulatuse piiramisega peale süsteemi [ideoloogilisi] eelduseid."
Jordan Peterson väidab, et mustrite äratundmise ja nende mõtestamise oskus tegi inimesest inimese.
"Mustrite äratundmine" on väidetavalt suhteliselt küps kuid siiski tormiliselt arenev tehisaru valdkond, millele on pühendatud vähemalt üks teadusajakiri.
Vanemas Eesti keeles oli/on sõna "muster" asemel kasutusel sõna "kiri", mille näiteks on sõna "vöökiri".