New Yorgi osariigi seadusandliku kogu mõlemad kojad hääletasid teisipäeval eelnõu poolt, mis muudab abordi New Yorgi osariigis „fundamentaalseks õiguseks" ning võimaldab teatud juhtudel abordi sooritamist kuni lapse sünnihetkeni.
New Yorgi senat hääletas teisipäeval, 22. jaanuaril "Reproduktiivtervise seaduse" poolt, mis sätestab, et "igal isikul, kes jääb rasedaks on fundamentaalne õigus kanda rasedus lõpuni, sünnitada laps või sooritada abort." Ühtlasi eemaldatakse eelnõu vastuvõtmisega osariigis varasemalt kehtinud seadusesätted, mille kohaselt käsitletakse vanemaid kui 24-nädalasi lapsi potentsiaalsete mõrvaohvritena, eemaldatakse abort täielikult osariigi karistusseadustikust ning lubatakse aborte läbi viia lisaks arstidele ka muudel litsentseeritud tervishoiutöötajatel.
Eelnõu on varasemalt korduvalt läbinud küll osariigi assamblee (alamkoja), kuid on alati vabariiklaste poolt kontrollitud senatis (ülemkojas) maha hääletatud. Nüüd, mil osariigi seadusandliku kogu mõlemad kojad on demokraatide kontrolli all, võeti eelnõu teisipäeva pärastlõunal senatis vastu häälteenamusega 38-24 ning mõned tunnid hiljem ka assamblees häältega 92-47.
"Meil on president, kes on väga selgelt väljendanud, et ta soovib Roe v. Wade kohtulahendit [millega legaliseeriti USAs üleriigiliselt abort – toim] tühistada," teatas senati enamuse juht Andrea Stewart-Cousins enne hääletust. "Täna, siin New Yorgis, ütleme me "ei" […] ning me ei ütle mitte ainult "ei". Me ütleme, et siin New Yorgis, on naiste tervis oluline. Me ütleme siin New Yorgis, et naiste elud on olulised. Me ütleme siin New Yorgis, et naiste otsused on olulised."
Eelnõu allkirjastati kohe seaduseks
New Yorgi demokraadist kuberner Andrew Cuomo, kes nimetas eelnõu vastuvõtmist "ajalooliseks võiduks newyorklaste ja meie progressiivsete väärtuste jaoks", allkirjastas selle veel samal päeval seaduseks. Allkirjastamistseremoonial istus Cuomo paremal käel Sarah Ragle Weddington, advokaat, kes esindas Jane Roe'd ajaloolises Roe v. Wade kohtuasjas, mille tulemusena legaliseeriti USAs üleriigiliselt valikabort ning mille tagajärjel on sestsaadik emaüsas tapetud enam kui 60 miljonit last. "Näha, et New Yorgis võetakse vastu seadus, mis seda õigust [abordile] kaitseb, on lihtsalt unistuse täitumine," kommenteeris seaduse vastuvõtmist Weddington.
Jane Roe (tegelik nimi Norma McCorvey) on hiljem väitnud, et Weddington manipuleeris temaga ja valetas tema kohta, et veenda ülemkohut aborti legaliseerima. 1995. aastal sai McCorveyst aga abordivastane ning ta veetis oma ülejäänud elu abordi vastu võideldes. Samuti on tähelepanuväärne, et Cuomo allkirjastas New Yorgi uue abordiseaduse abordi üleriikliku legaliseerimise 46. aastapäeval.
Abordi lubamine kuni sünnihetkeni
New Yorgi päevalehe Times-Union kohaselt lubaks uus reproduktiivtervise seadus hilisaborte vaid juhtudel, kui ema tervis on ohus või kui arstid leiavad, et laps pole elujõuline, kuid New Yorgi osariigi eluõiguse komitee (New York State Right to Life Committee) hoiatab, et tegelikkuses on selle seaduse tagajärjed oluliselt kaugeleulatuvamad. Organisatsioon kardab, et abordi kuulutamine "fundamentaalseks õiguseks" avab ukse igasuguste abordipiirangute eemaldamiseks ning "sunnib kõiki surmakultuuris osalema."
Kui New Yorgi osariigi eelnev, 1970. aastal vastu võetud abordiseadus lubas aborti sooritada kauem kui 24 nädalat väldanud raseduse korral vaid juhul, kui ema elu on ohus, siis uus abordiseadus sätestab, et aborti võib sooritada kui "patsiendi rasedus ei ole kestnud üle 24 nädala või kui loode pole elujõuline või kui abort on vajalik patsiendi elu või tervise kaitsmiseks."
Samuti võtab see seadus rasedatelt naistelt, kelle sündimata lapsed tapetakse vägivaldse rünnaku tagajärjel, võimaluse õiglust nõuda ning võib omada kaudselt ka juba sündinud lapse tapmist lubavat mõju, kuna tühistab teise arsti kohalviibimise nõude, juhuks kui vaatamata abordi sooritamisele on enam kui 20-nädalase (st potentsiaalselt elujõulise) sündimata lapse puhul tulemuseks elussünd.
Demokraatide ennetav plaan
Seadus on samuti osa siniste (st demokraatide enamusega) osariikide laiemast ennetavast plaanist kirjutada abordiõigus kohalikesse seadustesse, juhuks kui nüüdseks konservatiivide enamusega USA ülemkohtu otsusega Roe v. Wade kohtulahend tagasi pööratakse ning taastatakse osariikide õigus abordi keelustamiseks. Kuberner Cuomo ei teinud sellest kavatsusest uue abordiseaduse allkirjastamisel mingit saladust:
„Föderaalvalitsuse kavatsuse valguses pöörata tagasi Roe v. Wade ning naiste reproduktiivõigused, lubasin ma, et me võtame selle kriitilise seaduse uue valitsusperioodi esimese 30 päeva jooksul vastu – ning me tegimegi seda. Täna astume me hiiglasliku sammu edasi raskes lahingus, et tagada naisele õigus langetada iseenda otsuseid oma isikliku tervise kohta, mis hõlmab ka võimalust ligipääsuks abordile. Selle seaduse allkirjastamisega saadame selge sõnumi, et ükskõik, mis Washingtonis ka ei juhtuks, on New Yorgi naistel alati fundamentaalne õigus omada kontrolli oma keha üle."
Juubeldamine nagu oleks võitnud Super Bowli
Sündimata laste tapmise õigust laiendava seaduseelnõu vastuvõtmisele järgnes senatis juubeldamine ja maruline aplaus:
— Live Action (@LiveAction) January 23, 2019
Seaduse allkirjastamise tähistamiseks andis kuberner Cuomo korralduse valgustada mitmeid New Yorgi vaatamisväärtusi roosalt, sealhulgas ka Uue Maailma Kaubanduskeskuse ehk Freedom Toweri tippu: "Ma annan korralduse, et New Yorgi vaatamisväärsused valgustataks roosalt, et tähistada seda saavutust ning näidata ereda valgusega teed, mida ülejäänud riik saaks järgida."
Kristlaste ja konservatiivide hukkamõist
Ajakirjanik Nicole Russel nimetab sellist käitumist "tülgastavaks" ning kirjutab, et "New York mitte ainult ei legaliseerinud hilisaborte, vaid ka tähistas seda nagu oleks Super Bowli võitnud." Ühtlasi on ta arvamusel, et selline hilisabortide juriidiline kaitse teotab sündimata laste inimsust ja ühiskonna väärikust ning nendib, et Uus Maailma Kaubanduskeskus, mida nähakse kapitalismi majakana, ei valgusta enam teed mitte vabaduse ega jõukuse vaid hoopis lapsetapu suunas.
Sellist New Yorgi monumentide roosaks valgustamist uue abordiseaduse tähistamiseks peab tülgastavaks ka Kristen Hawkins, organisatsiooni Students for Life of America (Ameerika elupooldavad üliõpilased) president: "Kui me rajame muuseumi, et mälestada abordi tragöödiat ning neid enam kui 60 miljonit last, keda oleme kaotanud, siis ma hoolitsen selle eest, et see foto Maailma Kaubanduskeskusest oleks sinna lisatud. Igaüks teab, et üsas kasvav 9 kuu vanune laps on inimene, kes väärib inimõigusi."
Teiste hulgas väljendas oma arvamust ka abordivastase organisatsiooni Live Action asutaja ja president Lila Rose: "Süüdimõistetud kriminaalidele ei rakendata New Yorgi osariigis surmanuhtlust, kuid nüüd võidakse lastele kuni üheksanda raseduskuuni teha surmavaid süste ning nad surnuks mürgitada. See ei erine kuidagi lapsetapust."
Abordivastane organisatsioon The Radiance Foundation juhib aga tähelepanu Uue Maailma Kaubanduskeskuse valgustamise sügavalt äraspidisele irooniale: "Kuberner Cuomo andis korralduse valgustada roosaks Uus Maailma Kaubanduskeskus – mis on memoriaal neile tuhandetele, keda tapeti arutu vägivalla ja viha tõttu –, et tähistada abordi piiramatut vägivalda, mis kohtleb sündimata lapsi suurema antipaatiaga kui kriminaale. Aidaku meid Jumal."
See iroonia ei jäänud märkamatuks ka abordivastasele organisatsioonile Susan B. Anthony List:
"Väga traagiline: kuberner Cuomo käsib Maailma Kaubanduskeskuse roosaks valgustada, et tähistada uut seadust New Yorgis, mis lubab sündimata lapsi abordi teel kuni sünnihetkeni tappa… samas kui selle all asuval WTC memoriaalil on ära toodud 11 sündimata lapse nimed, kes kaotasid oma elud 9/11 rünnakutes."
Mitmed ilmikkatoliiklased, teiste seas ka kirjanik ja õppejõud dr Taylor Marshall, on palunud New Yorgi peapiiskopil kardinal Timothy M. Dolanil kuberner Cuomo ja teised "mõrvarlikud katoliiklased", kes selle seaduse vastuvõtmises süüdi on, „vastavalt pühakirjale ja kanoonilisele õigusele ekskommunikeerida."
Abordieelnõu hääletamisele eelnenud New Yorgi piiskoppide ühispöördumises, mis avaldati 17. jaanuaril, väljendasid kardinal Dolan ja mitmed teised piiskopid oma sügavat kurbust uue abordiseaduse võimaliku vastuvõtmise pärast ning kutsusid kuberneri ja seadusandjaid üles meeleparandusele:
"Sõnadest ei piisa, et kirjeldada sügavat kurbust, mida me tunneme New Yorgi osariigi uue abordipoliitika võimaliku vastuvõtmise pärast. Me leiname sündimata imikuid, kes kaotavad oma elud ning paljusid emasid ja isasid, kes kannatavad selle tulemusena kahetsuse ja südamevalu käes.
Niinimetatud "Reproduktiivtervise seadus" laiendab veelgi meie osariigi niigi radikaalselt liberaalset abordiseadust, andes veel enamatele tervishoiutöötajatele võimaluse abortide teostamiseks ja eemaldades kõik osariiklikud piirangud hilisabortidelt. Arvestades, et New Yorgi abordimäär on niigi riigi keskmisest kaks korda kõrgem, liigub New Yorgi seadusandlus vales suunas.
Me kordame oma tõotust pakkuda oma heategevusorganisatsioonide ressursse ja teenuseid ning tervishoiuteenuseid igale naisele, kellele on osaks langenud soovimatu rasedus. Me tõotame teda toetada tema lapse kandmisel, tema pere rajamisel või tema lapse ära andmisel lapsendamiseks. Olemas on ka elujaatavaid valikuid ning me soovime suurendada inimeste teadlikkust nendest ja muuta neid kättesaadavamateks.
Meie kuberner ja seadusandlikud juhid tervitavad seda uut abordiseadust kui progressi. See ei ole progress. Progress saavutatakse alles siis, kui meie seadused ja meie kultuur väärtustavad ja austavad igat kordumatut inimelu kingitust, alates esimesest loomise hetkest kuni loomuliku surmani. Kas see ei muudaks meid mitte tõeliselt kõige valgustatumaks ja progressiivsemaks osariigiks ühendriikides?"