Valdis Dombrovskis on Itaalia suhtes esialgu armuline ja jälgib mõnda aega mängu. Foto: Scanpix

Pärast "euroskeptikute" edu Itaalia parlamendivalimistel on Euroopa Liit hoiatanud Roomat riigimajanduse "ülemäärase tasakaalustamatuse" eest ning väljendanud ärevust, et vaevad võivad "valguda ülejäänud euroalale."

Valimistejärgselt näevad end võitjatena nii Liiga (endine Põhjaliiga – toim) kui Viie Tähe Liikumine, kuid valitsuse moodustamine võtab arvatavasti veel aega, kirjutab Daily Express.

Juba enne valimisi oli Euroopa Komisjonis koostatud raport, mille valguses on Itaalia ja Kreeka majandused jätkuvalt "ülemääraselt tasakaalustamatud", kusjuures selle peamisteks põhjusteks on kõrge võlatase ja viivitamine oluliste struktuursete reformidega.

Kolmapäeval aga tuli Brüsselist teade, et Itaalia progress Euroopa Liidu poolt ette kirjutatud reformide teostamisel ei ole piisav.

Otseselt sihikule Euroopa Komisjon Itaaliat veel võtnud ei ole ning selgitab, et viivitused valitsuskoalitsiooni moodustamisel võivad karmide meetmete võtmise välistada.

Euroopa Komisjoni aseesimees ning majanduse, rahanduse ja euro eest vastutav volinik Valdis Dombrovskis ütles, et ta "ei kiirustaks selles staadiumis järelduste tegemisega. Me peame jälgima mängu käiku ja valitsuse moodustamist."

Komisjoni seisukoht on, et "arvestades Itaalia süsteemset tähtsust võivad nende [majandusprobleemid] valguda ülejäänud euroalale, tuues kaasa arvestatavaid tagajärgi."

Mõlemad ülalmainitud erakonnad on lubanud võtta midagi ette vaesusega Itaalias, mis omakorda võib hakata avaldama tohutut survet riigieelarvele.

Peljates populismi ja parempoolsust: Brüssel laseb Itaalial valimiste eel lõdvalt võtta