Valitsuse vastane meeleavaldus Ukraina pealinna Maidani keskväljakul, 20.02.2014

Ingliskeelse maailma üks kaalukamaid korporatiivse meedia väljaandeid New York Times avaldas pikema ülevaate, kuidas Ameerika Ühendriigid rajasid Ukrainasse rohkem kui kümme aastat tagasi suure hulga erineva otstarbega luurekeskuseid. 

Lisaks Ukraina erinevate väeüksuste väljaõpetamisele ja Ukraina kaitsejõudude varustamisele oluliste luureandmetega, rajas Luure Keskagentuur (CIA) Venemaa piiri äärde 12 salajast luurekeskust, vahendab The National Pulse.

New York Timesi (NYT) uuriv artikkel paljastab lisaks, et Ameerika Ühendriigid rahastasid Ukraina tehnoloogilisi juht- ja kontrollsüsteemide luurekeskuseid ning õpetasid välja Ukraina luureohvitsere ning eliitüksuseid. Enne Venemaa sissetungi jäid CIA instruktorid Ukrainasse, et abistada Ukrainat selle sõjategevuses, hoolimata Ameerika demokraatide valitsuse käsust kõigil USA sõduritel riigist lahkuda. 

Ivan Bakanovi, kes oli Venemaa sissetungi ajal Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) ülemus, sõnul "poleks ilma nendeta (CIA) meil mingit võimalust Venemaale vastu hakata või neid võita".

NYT-i artikkel osutab, et CIA-l oli oluline roll Ukraina luuretegevuse kaasajastamisel ja selle muutmisel üheks Ameerika Ühendriikide Venemaa vastu suunatud luuretegevuse võtmepartneriks. 

Paljastuste taga olev kindral Serhii Dvoretskõi vastas küsimusele, kas CIA oli Ukraina sõjaliste luureoperatsioonide juures abiks: "Sada kümme protsenti."

Venemaa on väitnud ja hoiatanud läänt pikemat aega, et too sekkub liiga palju Ukraina poliitikasse ja see pole venelastele meelepärane. President Vladimir Putin rääkis Tucker Carlsoni intervjuus, et Ameerika Ühendriigid on Ukrainas liiga tegevad. Breitbart kirjutas 2014. aastal, kuidas lääs Ukrainas MTÜ tööstust kasutades riiki idast enda mõjuvalda suunab.

Toimetas Karol Kallas