Ema ja tütar. Foto: BigstockPhoto

Kirjanik Amanda Montei on kirjutanud raamatu "Puudutamisest kurnatud: emadus, naistepõlgus, nõusolek ja kontroll" ja 10. septembril avaldas osa sellest New York Timesis arvamusloona.

Montei põhiprobleemiks paistab olevat, et peale lapse sündi ta tunneb, et tema keha pole enam tema enda oma ja selle põhjuseks on patriarhistide võte, millega üritatakse naisi kontrollida. Tema sõnul tunnevad nii paljud emad.

"Täna, kui naised räägivad emadusega kaasnevast puudutatuse kurnatusest, kirjeldavad nad konkreetset nähtust; tunnet, et nende keha ei kuulu enam neile. Emad kuuluvad oma abikaasadele ja lastele ning nende soovi saada hingetõmbeaega või naudingut tõlgendatakse nartsissismi, isekuse ning ebamoraalsena.

Me oleme leppinud olukorraga, kus lapsevanemad kogevad oma elus palju aastaid äärmuslikku iseseisvuse puudust. Tegemist on siiski patriarhaalse võimu riukaga, mis on veennud paljusid ameeriklasi, et naiste täiesti üksi vanemaks olek, ilma kogukonna toetuseta, on selline asjade seis, nagu need olema peavadki. Et naise oma keha omandiõiguse kaotus on bioloogiline paratamatus, mitte poliitiline, majanduslik ja sotsiaalne probleem."

Toimetas Karol Kallas