USA president Donald Trump. Foto: shganti777/Bigstockphoto.com

USA president Donald Trump teatas pühapäeval riigipea lennuki pardal ajakirjanikega rääkides, et USA väed ei kavatse Iraagist lahkuda, kui "Iraak meile tagasi ei maksa", vahendab BBC.

Ühtlasi kordas USA president oma varasemat ähvardust rünnata 52 Iraani objekti – sh kultuuriobjekte –, kui Teheran peaks hakkama revolutsioonikaardi tapetud kindrali eest kätte maksma.

"Meil on seal erakordselt kallis õhujõudude baas. Selle ehitamine maksis miljardeid dollareid. Me ei lahku, kui meile seda raha tagasi ei maksta," toonitas USA president.

Trump lisas, et kui Iraak nõuab USA vägede lahkumist mittesõbralikel alustel, siis "kehtestame neile sellised sanktsioonid, mida nad pole kunagi varem näinud ja mille kõrval Iraanile kehtestatud sanktsioonid kahvatuvad."

USA väed (ca 5200 sõjaväelast) viibivad Iraagis Bagdadi palvel selleks, et toetada kohalike julgeolekujõudude võitlust IS-i vastu.

Iraagi parlamendi nõudmine, et USA viiks oma väed minema, on vastuseks Ühendriikide rünnakutele, milles said surma Iraani kõrge kindral, Iraani revolutsioonikaardi eliitüksuse Quds komandör Qasem Soleimani ja Iraagi Iraani-meelseid rühmitusi koondava Hashed al-Shaabi asekomandör Abu Mahdi al-Muhandis.

Operatsioon oli Iraagi võimudega kooskõlastamata ning selleks puudus ka kohaliku võimu nõusolek. Eelmisel nädalal tappis USA Iraagis õhulöökidega 25 Iraani toetatud šiiitlike relvarühmituste võitlejat.

USA vägede Iraagis viibimise juriidiliseks aluseks on hetkel Iraagi valitsuse kutse.

Toimetas Varro Vooglaid

Iraagi parlament USA-le: viige oma väed meie riigist välja