Illustratsioon: Objektiiv.ee

Bermuuda tühistas esimese valitsusena maailmas nn homoabielu seaduse, asendades selle homoseksuaalidele mõeldud tsiviilpartnerlusega.

Liberaalsete ringkondade poolt seksuaalvähemuste vastu suunatud rünnakuks tembeldatud otsus on ajaloolise tähtsusega, tõestades, et abielu tähenduse radikaalset õiguslikku moonutamist on võimalik ümber pöörata ning et ühiskondlikud protsessid ei pea kulgema ettemääratult vaid moraalse lagunemise ja kultuurilise allakäigu suunal.

Sodomiitlik "abielu" seadustati 2017. aasta mais täiesti ebademokraatlikult, kui vastavasisulise otsuse langetas Bermuuda ülemkohus. Abielu tõelise tähenduse taastamine toimus seevastu demokraatlike protsesside kaudu vähem kui aasta pärast abielu tähenduse moonutamist ülemkohtu poolt.

Vastava otsuse võtsid möödunud aasta detsembrikuus suure häälteenamusega vastu nii parlamendi alam- kui ka ülemkoda ning 2016. aasta juunis leidis see kinnitust ka (mittesiduval) referendumil. Kolmapäeval allkirjastas seaduse ka saareriigi kuberner John Rankin.

Bermuudas toimunu on ajaloolise tähtsusega, tõestades, et abielu tähenduse radikaalne õiguslik moonutamine on võimalik ümber pöörata ning et ühiskondlikud protsessid ei pea kulgema ettemääratult vaid moraalse lagunemise ja kultuurilise allakäigu suunal.

Nii on Bermuudas toimunu märgilise tähtsusega ka selles mõttes, et kujutab endast kohtuliku aktivismi kaudu ühiskonnale ideoloogilise diktatuuri pealesurumise tagasitõrjumise pretsedenti.

Selline pretsedent on seda olulisem, et sarnased kohtuliku aktivismi kaudu abielu tähenduse moonutamise ilmingud on tõstmas pead ka Euroopas – teatavasti sai Austriast eelmisel aastal esimene Euroopa riik, kus sodomiitlik "abielu" on sarnaselt USA-ga seadustatud kohtute kaudu.

Bermuuda siseminister ja abielutunnistusi väljastav ametnik Walton Brown ütles, et otsus lähtus eesmärgist "leida õiglane tasakaal kahe hetkel lepitamatu grupi vahel… taaskehtestades [olukorra], kus abielu peab olema mehe ja naise vahel, tunnustades ja kaitstes samal ajal samasooliste paaride õigusi."

Homoaktiviste sellised selgitused ootuspäraselt ei rahulda. Viimastel nädalalte avaldati Ranknile ja ka Ühendkuningriigi välisministrile Boris Johnsonile tugevat survet, et nad astuksid samme "homoabielu" tühistamise takistamiseks. Tulutult tegid bermuudalaste tahte vastu lobitööd ka leiboristidest parlamendiliikmed Londonis.

Homoaktivistide sõnul olevat samasooliste "abielu" tühistamine vastuolus Bermuuda põhiseaduses sätestatud vabaduse ja mittediskrimineerimise põhimõtetega.

"Kuberner Rankin ja Bermuuda parlament on teinud Bermuudast häbiväärselt esimese riigi maailmas, kus on taandutud abieluvõrdsusest," ütles nn homoõiguste eest seisva organisatsiooni Human Rights Campaign Global eestvedaja Ty Cobb. "See otsus röövib armastavatelt samasoolistelt paaridelt õiguse abielluda ning ohustab Bermuuda rahvusvahelist mainet ja majandust," lisas ta.

"Olen ülimalt pettunud," nukrutses omalt poolt Joe Gibbons, 64-aastane "homoabielus" olev Bermuuda kodanik, põrutades, et "see ei ole võrdsus".

Briti peaministri pressiesindaja sõnul on ka Teresa May Bermuuda otsuses "tõsiselt pettunud".

Absurdsel kombel jäävad need üksikud sodomiitlikud "abielud", mis pärast ülemkohtu poolt "homoabielu" seadustamist on sõlmitud, Bermuudas esialgu kehtima. Loomulikult ei takista miski täiendavate seadusandlike sammude astumist ka nende väidetavalt poole tosina vääralt abieluks nimetatud liidu tühistamiseks.

Nagu portaalis Agenda Europe tabavalt märgitakse, on sodomiitliku "abielu" tühistamine avaldanud hinnatud puhkusepaigana tuntud saareriigile juba märkimisväärset positiivset mõju, sest rahvusvahelise homolobi esindajad on kutsunud oma mõttekaaslasi üles Bermuudast eemale hoidma.

Atlandi ookeani põhjaosas Sargasso meres asuv umbes 70 000 elanikuga Bermuuda saarestik on üks 14-st Suurbritannia meretagusest alast. Saarestik koosneb 138 saarest. Bermuuda ei ole iseseisev riik, ent Suurbritannia koosseisus kuulub talle ulatuslik autonoomia.