Kristlik perekond kaebas edukalt edasi varasema kohtuotsuse, millega nad mõisteti süüdi LGBT-aktivisti diskrimineerimises, kuna nad keeldusid talle küpsetamast homoabielu toetavat torti. Suurbritannia ülemkohtu viis kohtunikku leidsid ühehäälselt, et Daniel McArthuri Ashers Baking Company ei diskrimineerinud oma klienti tema seksuaalse orientatsiooni ega poliitiliste vaadete alusel, vahendab Lifesitenews.

Oma otsuses rõhutasid kohtunikud õigust vabadusele sunnitud kõne eest. "Selles kohtuasjas oli selgelt tegemist mõtte-, südametunnistuse-, usu- ja väljendusvabaduse õigust puudutavate küsimustega," kirjutasid kohtunikud. "Selle hulka kuulub ka õigus mitte olla sunnitud väljendama uskumusi, mida tõeseks ei peeta."

Kohtuasja pagarikoja Ashers Baking Co vastu algatas LGBT-aktivist Gareth Lee. 2014. aasta mais palus Lee pagarikojalt torti, millel on kujutatud lastesaate Sesame Street tegelased Ernie ja Bert ning tekst "Toeta homoabielu". Kuigi tellimus võeti küll algselt vastu, kuna juhataja ema ei soovinud stseeni korraldada, tühistas pagarikoda tellimuse kaks päeva hiljem. Ettevõte põhjendas seda sellega, et sellise tordi küpsetamine oleks vastuolus nende usuliste veendumustega.

Ashers'i pagarikoja omanikud Daniel ja Amy McArthur ning Karen ja Colin McArthur on kristlased. Kõikidest Suurbritannia koosseisus olevatest riikidest on Põhja-Iirimaa säilitanud kõige suuremal määral oma kristliku identiteedi ning seal on lubatud sõlmida ainult loomulikku, mehe ja naise vahelist abielu.

Suurbritannia Põhja-Iirimaa võrdõiguslikkuse komisjon esitas pagarikojale Gareth Lee esindajana kompensatsiooninõude ning andis seejärel ettevõtte kohtusse.

2015. aasta märtsi kohtuistungil tunnistas Lee, et pagarikoja keeldumine tema tordi küpsetamisest, pani teda ennast tundma "vähemväärtusliku inimesena". Noor abielupaar Daniel ja Amy McArthur, kes pagarikoda juhatavad, väitsid aga vastu, et nad ei keeldunud tellimusest mitte kliendi vaid soovitud teksti pärast. Pagarikoda mõisteti toona kohtus süüdi diskrimineerimise tõttu ning neile määrati 500 naela suurune trahv.

McArthurid kaebasid kohtuotsuse edasi, kuid saades taaskord kaotuse osaliseks, pöördusid nad Suurbritannia Ülemkohtu poolt. Neid toetas seejuures rahaliselt oma heategevusprogrammist Kristlik Instituut, mis kulutas kohtuasjale enam kui 200 000 naela. Võrdõiguslikkuse komisjon kulutas aga kohtukuludele enam kui 250 000 naela (285 870 eurot) maksumaksjate raha.

Oma eilses otsuses leidsid ülemkohtunikud, et pagarikoda "ei keeldunud hr Lee tellimust täitmisest tema tegeliku või tunnetusliku seksuaalse orientatsiooni tõttu. Keeldumine oli suunatud tordil oleva sõnumi mitte aga tellija ega temaga seotud isikute isiklike omaduste vastu." Ning et "McArthurid ei saanud keelduda oma toodangu müümisest hr Leele, kuna ta on homoseksuaalne mees või kuna ta toetab homoabielu, kuid samas ei ole nad kohustatud valmistama kooki, millele on kirjutatud sõnum, millega nad sügavalt ei nõustu."

Daniel McArthur ütles üleeile, et see kohtuotsus teeb paljusid õnnelikuks, kuna kaitseb kõigi sõnavabadust ja südametunnistuse vabadust.

"Me oleme eriti rahul sellega, et ülemkohus nõustus selgesõnaliselt sellega, mida oleme kogu aeg väitnud: me ei keeldunud sellest tellimusest tellija isiku tõttu, vaid sõnumi enda tõttu," ütles ta reporteritele kohtumaja ees. "Kohtunikud saatsid täna selge signaali… meiesugused perefirmad saavad nüüd vabalt keskenduda oma klientide parimale teenindamisele, ilma et oleksid sunnitud teiste inimeste kampaaniaid propageerima."

"See on märkimisväärne kaotus sodoomia lobi jaoks, mis on üritanud pidevalt kasutada nn diskrimineerimisvastaseid seadusi, et võtta sihikule ja ahistada nende perversse ideoloogia vastaseid," kommenteerib kristlike pagarite võitu ka blogi Agenda Europe. "Loodame, et tänane otsus teeb lõpu diskrimineerimisvastaste seaduste lugupidamatule ja ahistavale väärkasutusele LGBT-aktivistide poolt."

Pagarikodade kett Ashers Baking Co, millesse kuulub nüüd üheksa poodi ja kohvikut, on saanud oma nime piiblis mainitud Aaserite (Asher) järgi. "Pagarikoja nimi pärineb I Moosese raamatu salmist,  mida mu isa luges, kui ta oli umbes 15-aastane," ütles Daniel MCArthur ajalehele Belfast Telegraph. "Seal on kirjas: 'Aaserilt tuleb rammus roog [leib – toim.] ja temal on anda kuninglikke maiuspalu.' Tema ise ja vanaisa olid olnud pagarid Belfastis, Sandy Row tänaval, ning mu isa otsustas, et kui ta kunagi oma pagarikoja avab, siis paneb ta sellele Iisraeli suguharu järgi nimeks Ashers."

McArthur ütles veel reporteritele, et oli kohtuotsuse eest tänulik nii kohtunikele kui Jumalale ning et tema ja ta perekond on õnnelikud, et see pikk kannatuste rada on viimaks lõppenud ning oli kindel, et härra Lee tunneb sama. McArthur kinnitas avalikkusele, et härra Lee "on alati tema pagarikodadesse teretulnud."

Kohtu otsusega saab tutvuda SIIN ja selle kokkuvõttega SIIN.

Toimetas Martin Vaher