1. augustil 2014 algas operatsioon Barkhane. Eesti relvajõud astusid Mali pinnale koos Prantsuse ja Briti armeeüksustega. Uus rühm rahuvalvajaid on riiki juba saabunud, et vahetada välja novembris sinna sõitnud ametivennad.
Malis on temperatuur praegusel aastaajal keskmiselt üle 40 kraadi. Rekordkuumuseks on mõõdetud 46 kraadi varjus. Sõdurite varustust eristab Scoutspataljoni tavavarustusest kodumaal vaid värvus. Standardkomplekti kuulub relv (vastavalt ametikohale), vorm, kiiver ja kuulivest.
Paiknetakse ajaloolises Gao linnas Nigeri kallastel. Verevalamised riigi keskosas ja kümnete tuhandete inimeste protestimarsid pealinnas Bamakos jäävad kaugele. Lähimad ohvritega kokkupõrked on leitnant Marko Mei sõnul 500 ja enama kilomeetri kaugusel.
"Seni ei ole tulnud relvi isegi kellegi poole suunata," märgib Eesti kontingendi teabeohvitseri ülesandeid täitev Mei.
Kokku on eestlasi missioonil 50 inimest. Suhted kohalikega on positiivsed.
Sõdurite elu on mitmekülgne. Rühm täidab väekaitseülesannet ehk käiakse patrullides, ollakse baasi julgestuspostidel, samuti kiirreageerimisüksuses.
"Otsest päevaplaani ei ole. Missioonil olles oled kogu aeg teenistuses," räägib Mei.
Süüa saab sööklas, kolm korda päevas. Selle järgi kujundatakse ka üldine eluolu. Kui ei täideta teenistusülesandeid, siis tehakse sporti, vaadatakse filme või ollakse internetis. Laagrist käiakse väljas ainult patrullide käigus.
Sõdurite eluruumid on 2–5 kohalised konditsioneeriga konteinerid. Töötasu on erinev – see sõltub sõdurite ametikohast. Kuid põhipalgale lisandub missioonitasu, mis on kõigil ligi 90 eurot päevas.
"Tingimused on väga head," kiidab Mei.
Praegune grupp vahetas eelneva jalaväerühma Estpla-26 välja möödunud aasta novembris. Eelmisel nädalal jõudis kohale Estpla-30, et võtta üle veel viimaseid päevi Malis viibivate ametivendade kohustused.
Kokku on Malis 25 erineva riigi sõdurid.
Fotod: Eesti Kaitseväe pildigalerii
Mali – kunagisest impeeriumist üheks maailma vaeseimaks ja konfliktsemaks piirkonnaks