Isamaa Kristlaste Ühenduse esimees Avo Üprus. Foto: Illimar Toomet

Isamaa Kristlaste Ühenduse esimees, Harku kogukonnakiriku õpetaja Avo Üprus kirjutas kaitseminister Kalle Laanetile Isamaa kristlaskonna nimel kirja, milles ta kutsub kaitseministrit üles oma samme tagasi kutsuma ning iseenda väärikust ja Eesti ühiskonna lugupidamist säilitama.

Üpruse sõnul on kaitseväele antud eelarvekärpe ülesanne ideoloogiline suunamuutus ning ühiskond ei tohi pealtvaatajaks jääda sellele, kuidas väärtused, traditsioonid ja oluline osa Eesti kultuurikihist soovitakse tühiseks teha. „Olen ikka uskunud, et Kalle Laanet on oma otsustes väärtuspõhine. Kaitseväe kaplanite koondamise kava paneb mind seda uskumust kriitiliselt läbi vaatama. See on lühinägelik, vaimset tervist kahjustav ning Eesti Kaitseväe alusväärtusi murendav tegevus," sõnas ta.

Üprus juhib oma kirjas kaitseministrile tähelepanu, et väärtuste murendamisest ja kaplanite koondamisest algab rünnak meie meeste ja naiste kaitsetahte ja -võimekuse vastu. „Reformierakond ja Keskerakond on kuulutanud mittevajalikeks ristiinimesed, kes on aastaid teeninud riiki ja rahvast, teinud suurepärast rahvusvahelist koostööd meie partneritega NATO-s ning hoidnud kriitilistes olukordades võitlejate ja ajateenijate tahet oma palvekätel, kes on olnud õlg õla kõrval missioonidel osalevate relvavendadega. See on häbiväärne, tänamatu ja vääritu samm. Veel on võimalik see samm tagasi kutsuda ja oma väärikus ning ühiskonna lugupidamine säilitada," selgitas Üprus.

„Endise kaitse-, justiits- ja välisministri Urmas Reinsalu sõnul on Kalle Laanet varasemalt kinnitanud, et ta kaalub ka ajateenistuse mahu vähendamist ja ajateenistuse ümbernimetamist. Isamaa Kristlik Ühendus ei toeta meie kaitseväe lõhkumist, me oleme mures kaitseväe kaplanaadi ja orkestri laialisaatmise uudistest, kuivõrd selline tegevus õõnestab eestlaste kaitsetahet. Me seisame sellele vastu," lisas Üprus.

Toimetas Jaanus Vogelberg