Opositsionäärid Poolametsa kabinetis. Foto: kuvatõmmis Delfi videost

Põhiseaduskomisjoni esimees Anti Poolamets otsustas tänase istungi korraldada virtuaalselt, opositsiooniliikmed Kaja Kallas, Valdo Randpere ja Lauri Läänemets aga hõivasid seepeale Poolametsa kabineti.

Delfi kohapeal filmitud videokaadrites nõudis Poolamets esimesena ruumi saabunud sotsilt Lauri Läänemetsalt korduvalt, et viimane maski ette paneks. Mehed läksid teravalt sõnelema. Läänemetsa sõnul on Poolametsa tööruum sisuliselt ka koosolekuruum, Poolamets oli aga seisukohal, et tegu on tema eraruumiga. "Seltsimees sotsialist, palun lahkuge siit!" nõudis ta. Mõni aeg hiljem saabusid ka Kallas ja Randpere.

Ühel hetkel otsustas Poolamets oma kabinetist siirduda edasi EKRE fraktsiooni ruumidesse. Koosoleku juhtimise võttis üle Läänemets ning olukord päädis sellega, et ta taandas end aseesimehe kohalt, mis tõi automaatselt kaasa ka Poolametsa taandamise komisjoni esimehe positsioonilt. Nüüd tuleb komisjoni liikmetel järgmisel istungil uus esimees ja aseesimees valida.

Läänemets rääkis neljapäeval, et e-istungi eesmärgiks on opositsiooni vaigistamine, kuna virtuaalistungil saab komisjoni esimehe poolt ette antud kõnelemisaja täitumisel muudatusettepaneku ettekandjal mikrofoni välja lülitada.

Tõenäoliselt tuleval kolmapäeval otsustatakse riigikogu suures saalis, mida teha opositsiooni esitatud protestidega seoses abielureferendumi eelnõu aruteluga põhiseaduskomisjonis, ütles riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE) ERR-ile.

Põlluaasa sõnul on virtuaalistung ainus võimalus korda rikkuvat riigikogulast korrale kutsuda, kuna saadik on puutumatu, mistõttu ei saa talle kutsuda turvamehi ega politseid.

Toimetas Jaanus Vogelberg