Ungari peaminister Viktor Orbán Tusványose kohtumisel üliõpilastega. Foto: Scanpix

Võltsliberaalid on seadnud sõnavara viisil, et demokraatia saab olla ainult liberaalne. Ungari peaminister Viktor Orbán peab nõudmist, nagu peaks kristlik demokraatia olema samuti liberaalne, üdini valeks. Progressiivne internatsionalism on edukas ainult siis kui see on kõikehõlmav. Selle tõttu on end liberaalseks nimetavad jõud kõige selle vastu, mida tehakse Ungaris, sest selles kristlik-demokraatlikus riigis on õnnestunud võltsliberaalsus riigist eemal hoida, vahendab peaministri sõnu Abouthungary.

Ungari peaminister Orban kasutas sõnu "mitteliberaalne demokraatia" esimest korda 2014. aastal. Bálványose Avatud Suveülikoolis ja Üliõpilaste laagris rääkis Orbán, et kõige tundlikum sõna sellises määratluses on "mitteliberaalne". Liberaalid ja progressiivid on andnud sõnale "liberaalsus" tähenduse, nagu tähendaks see sama, mis "demokraatia", kuid tegelikult on sellest saanud ebademokraatia.

Kui me heidame kõrvale dogma, et demokraatia võib olla ainult progressiivne, rääkis Orbán, siis me saame aru, et mitteliberaalne demokraatia seab esiplaanile ühise hüve. Konservatiiv, on see, kes kaitseb riigi piire, kes kaitseb oma rahva kultuuri.

Pahemliberaalse meelelaadi lämmatamiseks kutsus peaminister üles väärtustama tavalist demokraatiat, mida on asunud kaitsma konservatiivid.

Tegeliku demokraatia olemuseks peavad olema kristlikud vabadused. "Poliitika, mis kaitseb kristlikke vabadusi, kaitseb kõike, mida progressiivid jälestavad," rääkis Orbán oma kõnes. "Kuid täna ründavad kristlikke vabadusi kaks jõudu: üks seestpoolt ja üks väljast."

Sisemise rünnaku taga seisavad pahemliberaalid, kes tahavad ära unustada Euroopa kristliku olemuse. Peaminister Orbani sõnul "suudab demokraatia elus püsida ainult seni, kui see säilitab kristliku vundamendi. Iroonia on selles, et liberaalne demokraatia eksisteerib ainult neis maailmajagudes, kus on kristlik kultuur."

"Teine rünnak kristliku demokraatia vastu lähtub väljaspoolt ja seda kehastab sisseränne ning selle eesmärgiks on Euroopa selle tänasel kujul hävitamine. Mõlema rünnaku taga on progressiivne maailmavaade, mille tõttu on meie ülesandeks seista vastu liberaalsele internatsionalismile," rääkis Orbán.

Seoses Euroopa Liidus toimuvate aruteludega Ungari teemal sõnas Orbán, et "see on arusaadav, kui neile ei meeldi see, mida me teeme ja on mõistetav, et me peame üksteisega aru. Samas kui liberaalid meie vastu välja astuvad, nad ei debateeri. Nad vihkavad meid. Miks liberaalid meid vihkavad?"

"Nad vihkavad meid usu pärast, nagu inimkond oleks kohe astumas rahvusriikide- ja kristluse järgsesse ajastusse. Liberaalid on veendunud, et sellise uue ajastu keskmes peab olema progressiusk," rääkis Orbán. 

"Nende progressiivse internatsionalismi programm saab tõeks ainult juhul, kui seda aktsepteerivad kõik ja kõikjal. Lubatud ei ole vähemgi oma peaga mõtlemine, mis näitaks, et ühiskonda on võimalik ka muud moodi korraldada kui liberaalid ette näevad."

"Nad vihkavad meid, sest Ungari on riigi näiteks, mis ei ole progressiivne. Meie riik on kristlik-demokraatlik."

Vahendas Karol Kallas.