Viktor Orbán (vasakul) ja Mateusz Morawiecki eile Varssavis. Foto: Scanpix

Eile Varssavit väisanud Ungari liider Viktor Orbán arutas Poola peaministri Mateusz Morawieckiga migrandikriisi ja eurorahade problemaatikat, misjärel viimane kritiseeris teravalt Brüsseli pagulaskvoote kui "hoopi riikliku suveräänsuse aluste ja olemuse pihta."

"Siin, Poolas, otsustame meie, kes Poolasse tuleb ja kes mitte," rõhutas Morawiecki.

Täienduseks selgitas Orbán, et kumbki rahvas pole kalk ja paadunud. "Ka meil on süda sees – ja mitte kivid," kinnitas ta.

"Me oleme kristlased. Me mõistame, mis tähendab aidata, mis tähendab lubadustest kinni pidada. Aga me ei saa kedagi aidata, kui hävitame samal ajal oma maa," selgitas Orbán.

Mõlemad peaministrid pidasid vajalikuks tuua esile, et Ida- ja Kesk-Euroopa rahvastel on poliitiliste ja ühiskondlike küsimuste osas omaenda eriline vaatenurk, olles 20. sajandil kogenud kommunismi iket.

Ja seetõttu on Lääne-Euroopa poliitikutel võibolla raske nende käitumisest aru saada, ütlesid peaministrid Poola meediale.

Samal ajal on Euroopa Liit esmakordselt sidunud oma rahalised toetused nõudmistega, et saajad joonduksid oma Brüsseli isandate kultuuriliste ja poliitiliste ootuste järgi – mis paljude vaatlejate hinnangul puudutab otseselt just Poolat ja Ungarit.

Mõlemad maad keelduvad kuuletumast käsule kvootide alusel oma territooriumile migrante ümber asustada, mis omakorda on ajanud raevu Euroopa Liidus kõrgetel positsioonidel paiknevad globalistid.

Rahastuse küsimusi Poola ja Ungari liidrid eile konkreetsemalt ei kommenteerinud, kuid mainisid siiski, et sooviksid säilitada pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidu põllumajandustoetused.

Orbán ütles ajakirjanikele, et rikaste riikide poolt Euroopa Liidu siseselt Ida-Euroopasse suunatud raha ei visata lihtsalt minema, vaid selle abil kultiveeritakse uusi turgusid ning lõppkokkuvõttes ostetakse tänu sellele rikaste liikmesriikide kaupu ja teenuseid.

"Nemad teenivad meie pealt raha. Nad ei anna meile seda raha," ütles ta.